Last Updated:
Ocak 9, 2021

Soru Sormak için tıklayın
Kiralananın Tahliyesi ve Kira Alacakları
Per Page :

  • Kategori yok

Kira Sözleşmesinde Süre

Borçlar kanunu’nun kira sözleşmelerini tanımlayan 299. Maddesini daha önce açıklamıştık. Kira sözleşmeleri yazılı veya sözlü yapılabiliyor. Tabi ki her kira sözleşmesinde aynı zamanda bir de süre mevcut. Çünkü Kiralayan ( genelde mal sahibi ) Sahibi olduğu gayrimenkul yada menkülün kullanımı devretmektedir. Elbette bu sınırsız olmayacak ve bir süreye tabi olacaktır. Fakat bu süreden kasıt mutlaka bir tarih değil. İşin doğası gereği Kira Sürelidir. Borçlar kanunumuz 300. Maddesinde Kira Sözleşmesi Belirli ve Belirli Olmayan Bir süre için yapılabilir diyerek kira sözleşmesi açısından süre kavramını açıklamıştır. Kısacası Kira Sözleşmesi Belirli Süreli Yada Belirsiz Süreli olacaktır. Belirli Süreli kira sözleşmeleri süre sonunda ayrıca bir bildirime gerek olmadan kendiliğinden sona erer. Konut ve işyerleri için de kira sözleşmeleri belirli yada belirsiz süreli olabilir. Daha önce açıkladığımız gibi bu tamamen tarafların iradesine bağlıdır. Eğer belirli süreli bir kira sözleşmesi yapılmışsa taraflar sözleşmenin biteceği tarihi kesin olarak belirlemiş olmalıdır. Bu bizzat gün ay yıl şeklinde olabileceği gibi gerçekleşmesi kesin bir tarihe de bırakılabilir. Örneğin 2020 yılının anneler günü gibi. Kira sözleşmesinde yazılı süre sona erdikten sonra tarafların sözleşmeyi devam ettirip ettiremeyecekleri, Sözleşme bittikten ne zaman sonra kiralananın teslim edilmesi gerektiği gibi konuları ise diğer yazılarımızdan takip edebilirsiniz. read more
1 Views : 351

Kira Sözleşmesi

18/05/1955 Tarihli Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki kanunun artık yürürlükte olmaması sonrası sonrasında kira sözleşmeleri ile ilgili olarak Borçlar Kanunundaki bilgileri esas alacağız. Yeni Borçlar Kanunumuz Kiracıyı koruyan düzenlemelere çok geniş yer vermiştir. Kiralayanın önceki dönemlerde keyfi davranışlarını önlemek isteyen Kanun Koyucu, yeni kanunda Kiracıya gerçekten geniş haklar tanımıştır. Kira sözleşmesi Nedir? Borçlar Kanunu’ndan aynen alıntılandığı gibi Kira Sözleşmesi, Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanmasını kiracıya bırakmayı, Kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Görüldüğü gibi burada Kira sözleşmesinin asıl amacı, tarafları ve şekli genel bir tanımda belirtilmiştir. Bu madde sadece Ev kiraları hakkında değil, İşyeri ve hasılat kiralarını da kapsamaktadır. Çünkü Madde metninde geçen “yararlanma” kelimesi hasılat kiralarını belirtmektedir. Zaten belirttiğimiz husus madde gerekçesinde de açıklanarak; Kira sözleşmesi bütün kira türlerini kapsayacak şekilde tanımlanmıştır şeklinde açıklanmıştır.   Kira sözleşmesi nasıl düzenlenir ? Yine bu tanımdan da anlaşılabileceği gibi Kira Sözleşmesi herhangi bir şekle bağlı değildir. Yani Kira Sözleşmesi Yazılı olabileceği gibi Sözlü Kira sözleşmesi de olabilir. Bu konuda bir geçerlilik şartı yoktur. Önemli olan tarafların rızasıdır. İki kişinin sözlü bile olsa kira sözleşmesi yapmaları konusunda anlaşmış olmaları kira sözleşmesinin kurulması için yeterlidir. Tabi ki buradaki anlaşma her ne kadar sözlü bile olsa, Kira bedeli, […] read more
0 Views : 221

Kira Alacağında Yetkili İcra Dairesi

Ülkemizde çok yoğun olarak kullanılan kurum olan kiralamanın çeşitleri var. Konut kirası, hasılat kirası, dükkan kirası gibi. Bu yazımızda genelde konutlar ve çatılı iş yerleri hakkında ki kira alacaklarında yetkili icra dairesinden bahsedeceğiz. Bilindiği üzere yetki hususu hukuk muhakemeleri kanunu nda düzenlenmiş olup bir kaç ayrık durum dışında yetki meselesi kamu düzeninden sayılmadığı için hakimin yada icra müdürünün bunu kendiliğinden takdir etme değerlendirme yetkisizlik kararı verme gibi yetkisi yoktur. Konut kirasında yetkili icra daireleri Konut kiralarında öncelikle dikkat edilmesi gereken çoook ayrık durumlar dışında kiralayan kişilerin tacir sayılmamasıdır. Peki bunun pratikte önemi nedir ? Pratikteki önemi yetki sözleşmelerinde ortaya çıkar. Konut kiralarında yetki sözleşmesi Yapılabilir mi? Konut kiralarında kiralayan kişiler tacir değil ve genelde ticari maksatla kiralanmıyor. Tacir olmayan kişilerin yaptıkları yetki sözleşmesi geçersizdir. Bu geçersiz olduğuna göre tek yetkili yer çıkıyor. Genel yetki kuralları. Kira borcuna geçmeden önce aranacak ve götürülecek borçlardan bahsetmekte fayda var. Aranacak borç; Borçlunun yerleşim yerinde ödenmesi gereken, Alacaklının alacağını alması için borçluya gitmesi gereken borçlar iken Götürülecek borç ise Alacaklının ikametgahında ödenen borçlardandır. Kira sözleşmelerindeki kira borcu götürülecek borçlardandır. Yani kural olarak ev sahibinin evinde ödenir. Bu sebeple ilk yetkili icra dairesi alacaklının yerleşim yeridir. Alacaklı kendi yerleşim yerinde takip başlatabileceği gibi dilerse kiracının […] read more
0 Views : 1117

İCRA NEDİR ? HACİZ NEDİR ?

Borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli kuruluş ve kuruluşun yaptığı görev olarak tanımlanan icra hukuku sadece alacaklı – borçlu yani para bakımından değil hayatımızın herhangi bir anında karşımıza çıkabilecek bir hukuki kurumdur.

Bu sitede sizlere genellikle konusu para olan icra takipleri anlatılacaktır. Elimizden geldiğince hem meslektaşlarımızın hemde bu konuda hiç bir bilgisi olmayan sade bir vatandaşın dahi anlayacağı öğreneceği bilgi edineceği şekilde düzenledik sitemizi.

Haciz.org sitesinin güncel kalması için her türlü çabayı sarf edeceğimizden hiç kuşkunuz olmasın. Sizler de Forum bölümünden yazı ve makaleleriniz ile icra hukukunda bizleri aydınlatırsanız bundan memnuniyet duyarız.

Eksiklerimiz hatalarımız yanlışlarımız olmuşşsa affola. Düzeltebileceğimiz hata ve eksiklerimiz yada önerileriniz için bizimle BURADAN iletişime geçebilir, yardım ve destek almak için sizler gibi diğer insanların da faydalanması amacıyla oluşturduğumuz forumumuza BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yapmış olduğunuz yorum vb sitemizde izler bırakan verileriniz ile ilgili gizlilik politikamızı da BURADAN görebilirsiniz.

Sitemizde yayımlanan makalelerimizi KAYNAK GÖSTERİP linkimizi ekleyerek paylaşmanızda hiç bir sakınca yoktur. Aksi durumlarda makaleleri, yazıları kendisininmiş gibi yayınlayan arkadaşlarımız için de her türlü telif hakkımız saklıdır.

Kalebet - Casinoslot giriş -

Kingbetting