6 Konu Takip Çeşitleri

İcra takip Çeşitleri

İcra hukukunda her alacak bir değildir. Bazı alacaklar ve bazı haklar kanun gözünde daha üstün görünmüştür. Bu sebeple de bir çok alacağa karşılık takip çeşitleri de çoğalmıştır. Örneğin fatura gibi basit bir alacak için yapılacak takip ile bir mahkeme kararında verilen karar için yapılacak takip çeşidi bir değildir. Aynı şekilde bir Çek alacağı da bir borç alınan paradan daha üstün tutulmalıdır. İşte bu sebeple icra takip çeşitleri ortaya çıkmıştır. Haliyle hepsinin de işleyişi ve işlemleri farklıdır. Bu icra takip çeşitleri kategorimiz her takibin farklılıkları baz alınarak hazırlanmıştır.

Çek - Senet Takipleri

Senet ve Çek ticari hayatta paradan daha çok kullanılan ödeme aracı olarak icra ve iflas hukukunun belkide en yoğun kullanıldığı alandır. Çek ve Senet takiplerinin kendilerine has bir çok özelliği olmasından ötürü ayrıca irdelenmesi amacıyla bu kategorimiz oluşturulmuştur. Senet Nedir ? Senet Nasıl Düzenlenir ? Senetin süresi ne kadardır Senedin sahte olduğu nasıl anlaşılır, Senet Örneği ve Çek nedir, Kimler Çek kullanabilir, Çekin cezası var mı, Çek açma yasağı nedir Çek cezası nasıl kaldırılır, Ciranta kimdir, Çek örneği gibi aslında insanların merak ettiği bir çok sorunun cevabı kategorilerimizde ve içeriğinde ki konularda ayrıntılı ele alınmıştır. Senet takibi itiraz süresi çek takibi şikayet süresi gibi bir çok süre bakımdan bilgiye de bu kategorimizde ulaşabilirsiniz. Konularımızdaki bilgiler sizlere yol gösterme amaçlı olup kesinlikle tek başınıza kullanmanız için yeterli değildir ve her halükarda bir icra avukatı'na danışmanızda fazlasıyla fayda vardır.[kkstarratings]

Destek Al Tümünü Gör

1 Konuyu Gör

Çocuk Teslimi

Bu konuda yazı yazmaya henüz sıra gelmemiş anlaşılan. Sonra tekrar dener misiniz?

0 Konuyu Gör

İhtiyati Haciz

İhtiyati Haciz nedir ? Nasıl alınır? Faturaya ihtiyati haciz alınır mı ? İhtiyati hacze itiraz yolları, ihtiyati haciz in kaldırılması gibi tüm bilgilerin yer aldığı kategori

Destek Al Tümünü Gör

Bu konuda yazı yazmaya henüz sıra gelmemiş anlaşılan. Sonra tekrar dener misiniz?

0 Konuyu Gör

İlamsız Takip (Örnek No 7)

İlamsız takipler bir mahkeme kararı olmadan ve hatta elinizde bir alacaklı olduğunuza dair evrak dahi olmadan takip yapabildiğiniz takip çeşididir. Kanun koyucu bu takip çeşidinde alacağınızı kanıtlamanızı beklemez. Elinizde hiç bir belge olmasa bile alacaklı olduğunuz kişiye karşı icra takibi başlatabilirsiniz.

Aynı şekilde Fatura alacakları, Bankaların kullandırmış olduğu krediler (rehin yoksa) noter belgeleri gibi belgeler varsa da yine ilamsız takip yapabilirsiniz.

Kanun koyucu alacaklıya bu hakları böyle sınırsız tanımış değildir. Elbette elinizde bir belge olmasa da yada sadece fatura varsa takibe geçebilirsiniz fakat devlet borçluya da aynı mesafede eşit durduğundan ona da sadece itiraz ediyorum diyerek takibi durdurma hakkı vermiştir. Aynı şekilde borçlu da elinde bir belge olmasa da takibi sadece itiraz ediyorum diyerek durdurabilecektir. İşte kendisine özgü özellikler barındıran bu takip çeşidinde ödeme emri, Tebligat  ve benzeri konular üzerine yazdığımız yazılara ulaşabilirsiniz.

Destek Al Tümünü Gör

1 Konuyu Gör

Rehnin Paraya Çevrilmesi

Bu konuda yazı yazmaya henüz sıra gelmemiş anlaşılan. Sonra tekrar dener misiniz?

0 Konuyu Gör