Last Updated:
Ocak 9, 2021

Soru Sormak için tıklayın
İcra Davaları
Per Page :

İcra da karşınıza çıkabilecek tüm davalarla alakalı kategorimiz. Her türlü icra davası, yetki konusu, süresi ve diğer bilgileri örnek kararlar ışığında size sunuyoruz. icra davalarının diğer davalara göre özel farklılıkları vardır. Bu farklılıkların çoğu süreyle alakalı farklılıktır. Örneğin alacak davası adli tatil de görülmezken açtığınız bir icra davası adli tatilde görülebilecektir. Bu kategorimiz de icra davalarını ayrıntılı bir şekilde ele alıyoruz.

İtirazın Kaldırılması Davasında Yetkili Mahkeme

Ödeme emrinin tebliği üzerine 7 gün içinde icra dairesinde yetkiye ve borca itiraz edilmesi sonucu duran takibe devam edilmesi için alacaklının açacağı itirazın kaldırılması davasında yetkili mahkeme kimdir yetki kesin yetki midir read more
6 Views : 949

Şikayet Nedir ? Süresi Ne kadardır ? Şikayet Sebepleri Nelerdir ?

İcra da şikayet İcra ve iflas kanunumuza göre icra dairesindeki memur ve müdürlerin yaptıkları her işin gerekçeli olması öngörülmüştür. Ayrıca icra dairesinin asıl amacı da Alacaklının borçludan alacağını devlet aracılığıyla tahsil etmektir. Haliyle icra memur ve müdürleri çok önemli görevler üstlenmektedir. Haliyle kanun koyucu bu kadar hayati görevlere sahip icra memur ve müdürünun her hareketini her kararını yoruma dayalı olmayacak şekilde net ve kesin ifadeler ile açıklamış, bu kararlar için icra dairesine süreler vermiştir. Örneğin keyfilige ve adaletsizliğe yol açmaması açısından icra müdürüne haciz talebini 3 gün içinde yerine getirmesi şart koşmuştur. Bu ve bunun gibi bir çok düzenlemenin yer aldığı icra ve iflas kanununda elbette bu kadar yetki ve sorumluluğa sahip icra memurlarının hatalı işlem veya keyfi hareket de bulunabileceği de öngörülmüş ve bazı tedbirler getirilmiştir. Bu tedbirler icra memur muamelesini şikayet ve tazminattir. Konumuz da şikayet ile ilgilidir. Her ne kadar adı şikayet de olsa bir nevi bizler buna itiraz da diyebiliriz. Çünkü; İcra muduru verdiği bir karardan kendiliğinden dönemez. İcra müdürü sonradan verdiği kararın hatalı olduğunu anlasa bile bundan dönemez. Bu kararı iptal etmenin tek yolu vardır . O da sikayettir. Şikayet Sebepleri Nelerdir ? Şikayet icra ve iflas kanununda 16. Madde de düzenlenmiştir. 16. Madde de […] read more
1 Views : 544

İCRA NEDİR ? HACİZ NEDİR ?

Borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli kuruluş ve kuruluşun yaptığı görev olarak tanımlanan icra hukuku sadece alacaklı – borçlu yani para bakımından değil hayatımızın herhangi bir anında karşımıza çıkabilecek bir hukuki kurumdur.

Bu sitede sizlere genellikle konusu para olan icra takipleri anlatılacaktır. Elimizden geldiğince hem meslektaşlarımızın hemde bu konuda hiç bir bilgisi olmayan sade bir vatandaşın dahi anlayacağı öğreneceği bilgi edineceği şekilde düzenledik sitemizi.

Haciz.org sitesinin güncel kalması için her türlü çabayı sarf edeceğimizden hiç kuşkunuz olmasın. Sizler de Forum bölümünden yazı ve makaleleriniz ile icra hukukunda bizleri aydınlatırsanız bundan memnuniyet duyarız.

Eksiklerimiz hatalarımız yanlışlarımız olmuşşsa affola. Düzeltebileceğimiz hata ve eksiklerimiz yada önerileriniz için bizimle BURADAN iletişime geçebilir, yardım ve destek almak için sizler gibi diğer insanların da faydalanması amacıyla oluşturduğumuz forumumuza BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yapmış olduğunuz yorum vb sitemizde izler bırakan verileriniz ile ilgili gizlilik politikamızı da BURADAN görebilirsiniz.

Sitemizde yayımlanan makalelerimizi KAYNAK GÖSTERİP linkimizi ekleyerek paylaşmanızda hiç bir sakınca yoktur. Aksi durumlarda makaleleri, yazıları kendisininmiş gibi yayınlayan arkadaşlarımız için de her türlü telif hakkımız saklıdır.

Kalebet - Casinoslot giriş -

Kingbetting