Hukuk Bürosundan gelen Tehdit mesajları ve yapilabilecekler

HUKUK BÜROLARINDAN GELEN MESAJLAR

Merhaba. Bir hukuk bürosunda ve hemde bir haciz ağırlıklı hukuk bürosunda çalışan birisi olarak bu konuyu açıp kendi meslektaşlarımı eleştirmek ve sonucu olacak yapılabileceğini vatandaşa gösterdiğim için üzgünüm. Fakat bu en doğru yoldur.

EVE HACİZ GELİR Mİ başlıklı yazdığım makaleye 100 den fazla yorum geldi. Bu yazılan yorumlarda insanlar kendilerine gelen mesajlardan şikayetçi ve ne yapılabileceği konusunda benden yardım istenmiştir.

Size birazcık özetlemem uygunsa,

 • 1 yıllık 300-400 liralık borcu 7-8 bin lira ücret olarak tahsil etmeye çalışan hukuk bürosu
 • Daha takibe geçmeden dahi mesaj atarak hakkınızda YAKALAMA KARARI ÇIKARILACAKTIR şeklinde mesaj atan hukuk bürosu
 • 1-2 bin liralık borcu için aile bireylerine mesajlar atan yada arayan hukuk bürosu,
 • Tebligatı bile yapılmamış icra takip dosyasında hakkınızda HAPİS KARARI VERİLMİŞTİR. GERİ ÇEKMEK İÇİN ………. NUMARALI TELEFONU ARAYINIZ diyen hukuk bürosu
 • 15 yıllık zamanaşımına uğramış yada hiç olmayan yada varsa bile 3-4 lira olan bir borcu arayıp hacze geçiyor borcunuz 5000 tl diyen hukuk bürosu
 • TAHSİL ELEMANINI ÇALIŞTIRMAKTAN ZEVK ALAN hukuk bürosuna kadar iyi sayamadığım nice güzel mesajlar, aramalar, tehditler dolusu bir saçmalıkla karşı karşıya kalıyoruz.

Bana sorduklarında diyorum ama içim içimi de yiyor. Bizzat! benim başıma gelen bir olay:

Türkiyedeki en yaygın hukuk bürolarından birinden arandım. Bana maaşıma haciz konulacağı söylendi. Bende durmuş takipte bana nasıl maaş haczi gönderiyorsunuz ki? Gönderemezsiniz dedim.. DOSYA NUMARASINI BANA SORARAK TEKRAR İNCELEYELİM SİZE DÖNÜŞ YAPALIM diyerek kapatıyor.Acaba ben bu işe bilmeseydim? itiraz ettiğim haksız bir takipten tahsilat yapmaya çalışıyorlar .. Uyanalım uyandıralım. uyaralım.

HUKUK BÜROSUNUN TEHDİT MESAJLARINA KARŞI NE YAPILABİLİR?

Öncelikle size gelen içerik.

Mesajda HENÜZ TAKİBE GEÇİLMEMİŞ BİR ALACAK için

1- haciz takibi başlatılacağı

2- varsa adınıza kayıtlı araç ve tapulara haciz konulacağı

3- evinizde haciz işlemi uygulanacağı

4- borcunuza avukatlık ücreti ve icra masraflarının yansıtılacağı

gibi, icra hukukunda mümkün şeylerin yazması SUÇ DEĞİLDİR. Yasal bir hakkın kullanılacağının söylenmesi tehdit suçunu oluşturmaz. FAKAT:

Borçlu yararına olduğu düşünülse dahi takip sonrasında yapılacak bütün yazışmaların İcra Müdürlüğü aracılığı ve karşı taraf vekili ile yapılması, uyarının taciz boyutlarına varmaması gerekir. T.B.B. T. 31.01.2015,  E. 2014/814, K. 2015/88. 

Yukarıda anılan kararda Avukatın tehdit içerikli OLMASA BİLE 3 adet mesaj atması taciz boyutuna varılmış sayılmış ve avukat disiplin cezasına çarptırılmıştır. Kararın örneğini dosya olarak aşağıdan bulabilirsiniz. 

Gelelim diğer mesajlara.

icra takibine geçildikten sonra: gelen mesajda.

Şayet taahhüt vermemişseniz veya mal bildiriminde bulunmuşsanız.. Yada hali hazır da dosyada geçerli itirazınız varsa..!!

 • Hakkınızda hapis kararı çıkartılacağı
 • EVİNİZDEKİ TÜM EŞYALARIN KALDIRILACAĞI
 • Borcunuzun 5-10 katı artacağı gibi yazılar mevcutsa bu durum Türk Ceza kanununa göre TEHDİT suçunu oluşturmaktadır.Böyle bir mesajla karşılaşmanız durumunda ekran görüntüsünü alıp bir dilekçe ile cumhuriyet savcılığına başvurabileceğiniz gibi Avukatın bağlı olduğu baroya da ayrıca şikayette bulunabilirsiniz.
 • Var olan borcunuz ile alakalı olarak YAKINLARINIZIN ARANMASI.
  Bu durumda Karşı taraf gizli kalması gereken bilgileri başkasıyla paylaşmış olur ve kişisel bilgileri ele geçirme veya yayma suçunu oluşturur.
 • İçeriğinde tehdit olmasa bile Çok sık aranmanız veya mesaj atılması.Bu durumda önce ilk iş telefonu engellemektir. !! Yine de işe yaramazsa Kişilerin Huzur ve Sukünunu bozma suçu gereği şikayette bulunabilirsiniz.

Az çok anlatmak istediğimi anladınız. Bu durumda karşı tarafı Savcılığa şikayet etmekle kalmayıp bağlı olduğu baroya da şikayette bulunabilirsiniz. Çünkü:

Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 3. maddesi “Avukat mesleki çalışmasını ve kamunun inancını ve mesleğe güvenini sağlayacak biçimde ve işine tam bir sadakatle yürütür”

Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 4. maddesi “Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır.” hükümlerini amirdir.

Avukatlar özen ve yönlendirmek kurallara göre hareket etmek, kamunun inancını ve mesleğe güvenmek için gerekenler sadakatle davranmak meselesi değerdir sarsacak her türlü davranıştan kaçınmak anlamına gelir.

Bizler nasıl müvekkillerimizin alacağını sağlamak için yasal olarak uğraşıyorsak, meslektaşınızı da bu şekilde davranması gerekir ve olağan ile mantıklı olan budur.

Belki bazı meslektaşlarım bana kızacaktır. Vay nasıl meslektaşını şikayete zorlarsın diye. Ödesin kardeşim biz para kazanmayalım mı? diyen de olur. TBB Meslek kuralları madde 3. tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Av. Mehmet Değirmenci yazdı 26 yazı

2012 Yılı Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Bölümü Mezunu olup, Son 6 yıldır kesintisiz her gün icra işi yapmaktadır. Evli ve 2 Çocuk babasıdır. İcra Hukuku, Tüketici hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku uzmanlık alanıdır. Aydıner Arslan Hukuk Bürosunda Haciz Avukatı olarak çalışmaktadır.
mehmet@mehmetdegirmenci.com.tr Lütfen Mail yada yorum ile iletişime geçiniz. yorum yoluyla iletişime geçmeniz halinde daha hızlı cevap alabilirsiniz.

Hukuk Bürosundan gelen Tehdit mesajları ve yapilabilecekler hakkında 169 yorum var

Cevap ver

Mail adresiniz paylaşılMAYACAK. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Bu sebeple takip etmenizde fayda vardır Yıldızlı alanlar zorunludur *

 1. Cihan Alanbay dedi ki:

  Merhaba avukat bey benim süperonline olan borcum varmış ve faizlerle 1800 tl olmuş bana hukuk bürosundan mesaj geldi borcunuza istinaden gün içinde haciz uygulanacaktır diye evde yoksanız bile polis eşliğinde kapı açılacaktır tarzında bir mesaj attılar aradım bende diyor ki bugün 5e kadar 1 ( bin) tl öderseniz durdururuz işlemleri diyorlar arkadaşını arayıp dosyayı geri getir diyecekmişler Bilgi verirmisiniz

 2. Mustafa dedi ki:

  Evve magazindan 2017 yilinda alışveriş yaptım taksitlerimi düzenli ödedim son taksitlerimi öderken mağaza iflas etti küçük bir büro açtılar taksitlerimizi oraya yatırdım ve bitirdim senetlerimi isteyince beni oyalayip vermediler sonra orasi da kapandı ve senetleri alacak muhatap bulamadım.Bugun ise o senetleri ciro edip bir başkasına satmışlar hukuk bürosundan 2 defa msj geldi borcunuz var saat 2 ye kadar ödeme yapın yoksa icraya vericez diye ben ödeme yapmadım 2 gün sonra tekrar msj geldi bu son ihtardir ödemenizi yapın diye bende ödedigim parayı bir daha ödemek istemiyorum ne yapabilirim?

 3. Volkan dedi ki:

  Mrb benim de bir sorum olacak cvp larsaniz sevinirim.TUM UYARILARA RAGMEN ODEME YAPMADIGINIZ TESPIT EDILMIS OLUP IIK 339 MADDESI GEREGINCE HAKKINIZDA HAPSEN TAZYIK KARARI CIKARTILACAKTIR.diye 2 dır eşimin tlf böyle bir msj geliyor hukuk bürosundan adam mi öldürdük hapis kararı çıkacak anlamadım borcumuz var 4 yılı aşkın süredir ödeyemiyoruz sadece 1 yere de değil iflas ettim geçimimi bile zor sağlıyorum bu IKK 339 maddesi nedir beni bilgilendiriseniz sevinirim.

  1. BEYANDAN SONRA MAL VE KAZANÇTA OLAN TEZAYÜDÜ BİLDİRMEYEN BORÇLUNUN CEZASI:
   (Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./10.mad)

   Sonradan kazandığı malları veya kazancında ve gelirinde vaki tezayütleri bu Kanun mucibince bildirmeye mecbur olan borçlu makbul bir mazereti olmaksızın yedi gün içinde icra dairesine taahhütlü mektupla veya şifahi surette bildirmezse ve bu mal veya kazancı asıl veya bedel itibariyle mevcut olduğu takdirde, on gün; mal veya kazancını asıl veya bedel itibariyle makbul bir sebep olmaksızın elden çıkarmışsa, bir aya kadar disiplin hapsi ile cezalandırılır.

   Bu cezalara alacaklının şikâyeti üzerine karar verilir. Kişi, icra takibine konu olan borcu tamamen ödediği takdirde, bu ceza düşer.

 4. Aslı dedi ki:

  Merhabalar avukat bey bundan 2 ay önce 2000 tl lik bir lazer epilasyon işlemi için bir güzellik merkezi ile anlaştık anlaşırken bana istediğin zaman iptal edebilirsin biz bi ilk seansına başlayalım dediler tek bir seansa girip seans ücretimi ödedim sonra iptal ettirmek istedim hem memnun kalmadım hemde maddi imkanım el vermedi 500 tl cayma bedelini ödeyeceksin dediler bana böyle birşey denmedi anlaşırken deyip telefonları engelledim bir hafta sonra hukuk bürosundan telefonlar almaya başladım 2650 tl ödemeniz gereken borç var saat 3 e kadar ödeyebilirseniz icranızı kaldıracağız ödeyemezseniz icrayı başlatacağız ve borcunuz artmaya başlayacak dediler ben ödeyemedim tabi ödemeyi de düşünmüyorum sonuçta tek seansa girip paramı ödeyip çıkmışım ve bana istediğim zaman bırakabileceğim söylenmiş ben bu süreçte ne yapabilirim 20 yaşındayım üzerime herhangi birşey yok aileme söylemek istemiyorum maddi durumumuz yok bunu ödeyebilecek bu süreçte nasıl bir yol izleyebilirim nasıl kurtulabilirim ben bu durumdan lütfen cevaplar mısınız?

  1. büyük ihtimalle senet takibi yapacaklar. Bu senet takibine karşı ödeme emri size geldikten sonra 5 gün içerisinde dava açarsanız kazanırsınız. Bu davayı kazanma ihtimaliniz yüksektir. Tebligat geldikten sonra iletişime geçerseniz tekrar yardımcı olmaya çalışım

 5. Doğan yılmaz dedi ki:

  Mehmet bey merhaba, kazanç ve gelirinizde artışı süresi içerisinde bildirmediğinizden dolayı hakkınızda icra ceza mahkemesinde 339.madde gereği hapsen tazyik davası açılacaktır mesajı gönderildi. Bu konuda ne yapmam gerekir.

  1. ilk defa böyle bir mesaj atan hukuk bürosu gördüm. Korkutma maksatlı biraz. Mal beyanında bulunduktan sonra kazancınız artmışsa yada atıyorum ev araba almışsanız icra dairesine bildirin diyor iik 339. maddesi. bu bildirilmezse ve kazancınız hala sizdeyse 10 gün, sizde değilse 1 ay hapis cezası vardır.

 6. Düşünür dedi ki:

  Merhaba benim bir avm den 250 TL lik borcum vardı ozamanlae küçüktüm ve unuttum o borç şimdi avukatlar arıyor 1500 dediler mesaj attılar hakkınızda yakalatma kararı çıkardık evinizde bulamadık falan neyse bunun 1000 TL sini ödedim 500 kaldı araya pandemi falan zaman girdi 500 ödeyemedim bugün aradılar borcunuz takibe gitti para sıfırlandı tekrar 1500 istiyorlar tehdit ediyor sen görürsün falan öyle birşeye hakları varmı

 7. Tolunay dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler ben yaklaşık 2 sene once maagazadan telefon aldım telefon fiyatı 1250 TL ama ben taksit ile aldım bana 2420 TL ye geldi ve 3 ay ödeyemedim borcum 1600 TL iken 3150 oldu dediler 2 sene geçti simdi 5250 istiyorlar hiç uzlasma gelmiyorlae tehdit ediyorlar ne yapabilirim bu durum karsısında

 8. Selin dedi ki:

  Merhaba benim bedaş ile kaçak elektrik ile ilgili icram başlatılmıştı benim olmadığına Dair dilekçe verdim ve olmadığım adrese tebligat yolladılar bunun içinde usulsüz tebligattan dolayı kendilerini şikayette bulundum ve davayı kazandım tekrar tebligat yolladılar olduğum adrese ve bende 7 gün geçmeden itirazda bulundum takip durduruldu 2018 de yapılan bi işlemdi 2019 un son ayında dosya takipsizlikten dolayı kapatıldı ama avukatlar ceza davası açtıklarını hapis el yargılanacağımı eve icra yapıcaklarını gibi gün aşırı msj cektiler bende savcılığa marjları göstererek şikayette bulundum bundan sonraki süreç nasıl olur acaba

 9. Ömer dedi ki:

  Merhaba bugün saat 15.00 da evde olun icra memurları evde olmamanız halinde polis ve çilingir yoluyla kapınızı açaçaktır diye mesaj geldi. Bunun gerçeklik payı nedir? Ve bunu suç payı nedir ?
  Bilgilendirme için teşekkür ederim

 10. ramazan yalçın dedi ki:

  merhabalar sayın av. Mehmet Değirmenci
  bir konuda hakkında danışmak istiyorum.
  2004 yılına ait bir telefon faturası borcundan dolayı icra takibi baslatılmış.ilk açılıs tarihi 2004 15 yıl geçmiş 2019 12. ayında dosya yenilenmiş ancak 2004 den beri herhangi ihtar yada baska bir uyarı almadım.tesadufen e devlet uygulamasında gordum bu zaman aşımı süresine girermi yada izlemem gereken yol nedir acaba.tesekkur ederim.

  1. Tugay dedi ki:

   Avukatlık bürosu 5.000 tllik mağaza senet borcundan dolayı haciz geleceğini ve eşyalara el konulacağını evde kimse yok ise polis ve çilingir eşliğinde kapıyı açıp haciz uygulayacağını belirten mesajlar atıyor ve arayıp bu sözlü olarakta söylüyor olabilirmi bu

 11. Salih alpaslan dedi ki:

  İyi günler mehmet bey benim de x bir mağazaya borcum var. Ana borcum 6000 civariydi bunun 4500 lirasını maasimdan keserek tahsil ettiler. Kalan 1500 lira için bugün beni 2-3 defa arayip 31000 lira borcunuz dediler bugün haciz işlemi yapılacak evinize dediler. Ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

 12. Rabia dedi ki:

  Merhaba. 2016 yılında eşimin bi bankadan çektiği 10 bin liralık kredi borcu ve aynı bankadan aldığı 4 binlik kredi kartı borcu var. O zamanlar ödemeye başladık ancak bi süre sonra bazı durumlardan dolayı ödeyemedik. 2016 son aylarından beri maaşında haciz var. Bankaya gidiyoruz bizden borç çıktı avukatla anlaşın diyolar. Avukatla anlaşmaya çalışıyoruz borcunuz 24 bin diyo. Maaştan kesilen para borçtan düşmüyo. Faizin faizini kesiyoruz diyolar. Eve 2 3 defa icra geldi o seneden beri. Farklı farklı numaralardan aramaları cabası. En son 13 bin lira gönderin kapatalim borcu dediler ama 10 bin lira toplayabildik borç harç kabul etmediler. Ayın 25ine kadar gün vermişlerdi ama malesef kabul etmediler zamanda vermediler. Banka kabul etmiyo 10 bin lirayı diyolar ama bankaya gidiyoruz borç bizden çıktı diyolar. Napıcağımızı şaşırdık. Cimere şikayette bulundum konu hakkında ama heri dönüş olurmu bilmiyorum. Ne yapmamız gerekiyo ?

 13. Ünal dedi ki:

  Merhaba mehmet bey. İş bankası kresi kartinin borcu 3 ay gecikti. Yasal takio başlamış. Büro beni aradi 7 bin tl lik borcun tamamın kapanması lazım aksi halde maaş haczi konulacak dedi. Bende taksit yapın o şekilde odeyeyim dedom kabul etmediler. Ev haciz gelir bütün eşyaları kaldırırlar dedi. Neden taksit yapmıyorlar. Bilgi alabilir miyim

 14. Salih dedi ki:

  Mehmet bey kalan 2000 mağaza borcumdan dolayı hukuk bürosundan çok TLF geldi iki defa erken kapamada fiyat almak istiyorum öbür gün yok eve geliyoruz diyorlar bugünde annem kefildi evin tapusunun fotosunu attılar WhatsApp dan tapunuz satışa çıkarılacaktır die yazdılar zaten maaş haczin var böyle birşey mümkün mü bu miktara

 15. Selim dedi ki:

  Mehmet bey merhabalar bana şöyle bir mesaj geldi: SAYIN: SELIM T. TURKCELL A.S BORCUNUZUN ODEMESI YAPILMADIGINDAN DOLAYI DAVANIZ KESINLESMISTIR 23.12.2019 TARIHINDE HAKKINIZDA YAKALAMA KARARINIZ CIKARTILMISTIR. CAGRILDIGINIZ TAKDIRDE EN YAKIN ILCE EMNIYET MUDURLUKLERINE GIDEREK TESLIM OLMANIZ GEREKMEKTEDIR. IRT 0530 243 42 , bu 2 senelik turkcell e borcum dan dolayı geldi, böyle bişey mümkünmüdür? E devlete baktığımda böyle Bi karar göremiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Taner aksoy dedi ki:

   Merhaba numaradan anladım Ak.. Hukuk bürosu ben cimere yazdım savcılıkdan çağırdılar ifademi verdim savcı bey bu huzur Ve sükun bozma suçuna girer dedi kız kardeşime mesaj atmışlardı onuda ifadeye çağırdı

 16. Rkye dedi ki:

  Merhaba bugün beni aradılar iki mağaza hesabim icralık olmuş iki bin lira ödemeniz gerekiyo dedıiler zaman isteyince evinize haciz memurunu göndereceğiz dediler snra bir numara aradı evinize geliyoruz icra memuruyum evde kimse varmı diye bana inandırıcı gelmedi hiç şikayet edecem haklımıyım sizce yoksa yanılıyor muyum

 17. AhmetAl dedi ki:

  Mehmet Bey selamlar.ozel bir bankaya olan 1700 tl borcum nedeniyle hukuk burosu benim yerime babami aramis ve borcu siz odeyin denmis.ben kendilerine suc duyurusunda bulundum fakat takipsizlik karari verildi.calismadigim icin 2020 yilinin ocak ayinda odeyebilirim dedigimde ise aralik 30 a kadar sure taniyolarmis cunku haciz yola cikmis.boyle bir sure mi var?ailemle yasadigim icin evdeki esyalari haciz hakki var mi cunku benim ustume hicbir mal yok.yoksa tamamen goz korkutma midir?benim istedigim sadece biraz sureydi oysa.cevaplariniz icin simdiden tesekkurler..

 18. Murat dedi ki:

  Merhabalar:
  İsmim Murat Eşimin ilk eşi zamanında olan bir senet borcundan dolayı. ben ödemek için avukatı barodan bulup aradım taahhüt vermeden aylık taksit şeklinde ödeyeceğimi belirttim. daha sonra eşim işten ayrılınca ödeyemedik. daha sonraları gün içinde icra geliyor geldi gelecek gibi taciz telefonları ve mesajları gelmeye başladı. Ben anlaşarak 1000 tl istediği parayı 750 tl olarak anlaştık. Fakat avukat iban numarası gönderdi Ben şehir dışında olduğumdan şirketteki bir arkadaşımı vakıfbanka gönderip avukatın hesap no suna yatırmasını istedim. Fakat arkadaşım gişe görevlisine belirttiği halde avukatın hesabına değilde, Dosyanın bulunduğu icra dairesinin hesabına yatırmış. Böyle olunca Hukuk bürosundaki çalışanmı avukatmı kimse artık beni aradı. Sesini yükselterek bağırarak çağırarak karşıdaki kişiyi hor ve küçümseyerek konuşmak, hakaret ederek ÖRNEK: (BANA BAK LAN AT KAFALI SANA 750 TL DEĞİL 10750 BORÇ TAKMAYAN ŞEREFSİZDİR) gibi konuşmaya başladı telefonumun kendi özelliği olan arama kayıt özelliğinden bütün konuşmalarını kaydettim.
  Bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım.
  Yatırdığım para dosyamdan düşermi…
  Şimdiden çok teşekkür ederim….

 19. İsmail dedi ki:

  Merhaba tanımadığım biri tarafından avukat aracılıgla bana ilamsız icra takibi başlatıldı benim yurtdışında olduğumu 7 gün içinde itiraz edemeyeceğimi tahmin etmişler galiba bende erken dönüş yaptıgım için son anda itiraz ettim borcum yok diye sonra bimer üzerinden dolandırıcılık diye suç duyurusunda bulundum sonuç alabilirmiyim

 20. Kübra dedi ki:

  Merhaba . Bankaya kredi borcum vardı bir süre ödeyemedim avukata verilmiş avukata da bir kısım para gönderdim . Fakat yetersiz diyip beni sürekli arayıp telefonda bağırıyolarlar . Haciz işlemi başlatılacak diyorlar Ailemi arıyolar sürekli mesaj atıp beni rahatsız ediyolar. Sizce ne yapmalıyım artık psikolojimi bozdular. Lütfen yardımcı olun bana

   1. Taner aksoy dedi ki:

    Sayın Mehmet Bey; Ben dediğiniz yaptım cimere yazdım sonra beni savcılıktan çagırdılar Genel Soruşturma Bürosunda hukuk bürosunun attığı 5 mesajıda silmemiştim hepsini tek tek gösterdim yakalama kararı çıkartılacak teslim olun gibi mesajları hepsini savcı beye gösterdim ayrıca annemin ve kız kardeşimi de arayıp tehditvari konuşmalar yapmışlardı kı kardeşime atılan mesajıda söyledim onlarında gelip ifade vermesini istedi. Size sorum Mehmet Bey tazminat davası açsam kazanır mıyım ve bu anlattıklarımdan hukuk bürosuna ne yaptırım çıkar.

    1. İlhan dedi ki:

     Merhaba Mehmet bey. Ben geçen yaz bir mağazada taksitli mobilya aldım. Taksitleri ilk başlarda düzenli ödedim sonra işlerimin bozulmasından dolayı 3 taksit geciktirdim. Bana borcumu ödemediğimden dolayı icra geleceğini söylediler hukuk bürosundan ben biraz süre istedim ya da taksitte bağlayın dedim ama hiçbir şekilde yanaşmadılar iki gün içerisinde haciz işlemi başlattığını söylediler ana borcum on bin gönderilen tebligatta 11.650 yazıyor telefonla görüştüğüm avukatlar önce 15.850 oldu bunuda ödemeseniz iki gün içerisinde dosyanız 18 bin olacak dediler. En son 14 bin liraya indirdiler ben sağda solda 12 bin buldum yatırdım 2 bin lirası kaldı bunun için bana biraz süre verin elime geçtiği zaman size getirecem senetlerimi alacam dedim. Ama kabul etmiyorlar ve dosyanızda size belirttiğimiz 18.000 bin üzerinde devam edeceğini söylüyorlar. Ve sürekli mesaj çekiyorlar arıyorlar ben aradığımda hiç dinlemiyorlar bağırıyorlar telefonumu engellediler. Ben ne yapmam gerekiyor bu durumda

 21. Suna dedi ki:

  Merhaba bir hukuk bürosu tarafından anneme açılan dosyanın ücreti 12.000₺ olan borç 30.000 küsür olduğu söyleniyor, anneme ve babama evinize hacze geleceğiz tarzından mesajlar ve aramalar geliyor. Bu aramalar avukat değil call center tarafından yapılıyor ne yapabilirim ?

 22. Furkan dedi ki:

  Merhaba 2018 yılında öğrenciyiz abi harçlığımız çıksın gidin konuşun yeter başka bişeye gerek yok diye çok zorlayarak götürüldüğüm güzellik salonundan 12 ay boyunca istediğim zamanlar da solaryum hizmeti almak amacı ile taahhüt imzaladım. İlk ay taksidini ödeyip 2 kez gittim. Çalışanların neden geldin der gibi bakmalarından sıkılıp gelmeyeceğimi beyan ettim hiç bir problem yokken hukuk bürosundan tehditler bulunduran bir haciz mektubu geldi. Bu durumda tüketici olarak haklarım nelerdir? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Almadığınız hizmetten ötürü sizden ücret talep edemezler. Takibe konulmadan tüketici hakem heyetine başvurup borcunuz olmadığını tespit ettirebileceğiniz gibi takibe girildikten sonra da itiraz ederek takibi durdurabilirsiniz.

 23. Adil dedi ki:

  İstanbul 33. İcra Dairesi tarafından maaş haciz yazısı geldi ve gelen tebligattaki tutar icra md.lüğü IBAN a ödendi. Ancak dosya infaz edilmedi, vatandaş uyap üzerinden e-imzalı olarak dosya kapak hesabı ve dosya infazı için dilekçe yazdım. E-imzalı dilekçem işleme alındı ama 24 gün geçmesine rağmen işlem yapılmadı. E-imzalı dilekçemin icra dairesince cevap verme süresi ne kadardır?

  1. Merhaba. İcra müdürlüğü kendisine gönderilen talepler için 3 gün içerisinde olumlu yada olumsuz karar vermek zorundadır ama, benim açtığım dava da bile dosya 8 ay sonra icra müdürlüğünden mahkemeye gönderildi. Gecikmeler normaldir. Bizzat giderseniz çözülecektir

 24. Orhan dedi ki:

  Turkcelle borcum vardı 460 lira hukuk bürosu tarafından arandım borcu odediim en son 143 lira kaldı arayıp tejtit ediler borcu başkasına devretcez 2000 lira olcak sonra ben borcu tamamen kapattım sonra beni niye tejtit ettiniz falan sende delikanlı olsaydın falan dediler bağırdılar çağırdılar sonra sizi savcıya vercem dedim sonra arandım özür fln dilediler ama ben gidip savcıya verebilirmiyim sürekli mesaj atıyorlardı

   1. İlker dedi ki:

    Merhaba, öncelikle iyi çalışmalar. 12 aylık birikmiş aidat borcu yönetim tarafından hukuk bürosuna verilmiş. Hukuk bürosu tarafından arandım ve aidat borcumun 625 TL olduğu ve ayrıca 300 TL de dosya masraflarının tuttuğu söylendi. Meblağ düşük olduğu için dava açmak istemediklerini ve iyi niyetlerinden ötürü avukatlık masrafı almadıklarını söylediler. Bir hafta içinde ödeme yapılmazsa icra davasının açılacağı ve bunun benim için daha masraflı olacağını da eklediler. Bu görüşmeden sonra 625 TL ilk borcu yönetime gönderdim ama parayı geri gönderdiler. hukuk bürosundan konuştuğum kişi mecburen dosya oluşturduklarını, bu dosya açıldıktan sonra belli bir süre içinde dava açmak zorunda olduklarını ve 300 TL yi benim ödemem gerektiğini söyledi.Şunu öğrenmek istiyorum: İcra davası açmadan dosya masrafı adı altında benden para istemeleri yasal mı, eğer icra davası açılırsa dava açılmadan borcu ödemiş olmam ama yönetimin bana parayı geri göndermesi davaya itiraz edersem beni haklı yapar mı, borcu özellikle hukuk bürosunun hesabına göndermem isteniyor ama büro yönetimin yasal olarak vekilliğini yaptığına dair bir belgeyi benimle paylaşmıyor bu durumda başka bir mağduriyet yaşar mıyım? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

 25. Betul dedi ki:

  Iyi günler bir network şirketiyle çalışıyordum. 3 yıl boyunca bir gün bile gecikme yaşanmadı bundan 6 ay önce yani mayıs ayında verdiğim siparişin parasını malesef ödeyemedim ve avukatlık oldum 313 lira olan borcum 700 liraya yükseldi içine avukatlık parasıda konuldu. Ana borcum olan 313 lirayı 320 lira olarak ödedim. Ve bugün sabah hakkınizda icra kararı çıkarılmıştır evine hacze gelinicek ve varsa banka hesaplarına el konulacak diye. Ben ana borcumu fazlasıyla ödedim bu avukatin yapmak istediği nedir. Ben nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz

  1. 300-400 TL için hemen hemen hiç bir hukuk bürosu hacze gelmez ama gelmişken o civarda 5-10 dosya arasında sizin dosyayı da yapabilirler. Fakat 300-400 TL için muhafaza yapılmaz. Çünkü bunun nakliye, hamaliye, yediemin ücreti ve satış masrafları borçtan fazla tutacağı için bu miktar üzerinden icra memurunun muhafaza yani hacizli malları kaldırma talebini red etmesi gerekir. Avukatın yapmak istediği elbette kendi alacağını almaktır. Bunun için ise hesaplarınıza bloke koydurabilir ve varsa araç ve gayrimenkuller üzerinde 400 TL için bile olsa haciz koydurabilir.

 26. zeynep dedi ki:

  meraba benim dersaneye borcum var dı mesaj geldi 5 gün içinde ödemelisinz diye aynı gün dersaneyi aradım ve şehir dışında oldugumu o haftayı takip eden günde döndüğümde cuma günü ödesem olur mu dediğimde tabi ki buraya not alıyorum cuma günü ödeyebilirsiniz dedi. sonrasında dediğim gün dersaneye gittim ve borcumu ödemek istediğimi söyledim bu sefer ordan dosya anlaşmalı oldugumuz hukuk bürosuna gitti artık parayı buraya ödeyemezssiniz orayla anlaşmaya bakın dedi hukuk bürosunun numarasını istedim onu bile vermediler bana tamam diyip dosyamı hukuk bürosuna göndermişler hayır deselerdi ben zaten bi şekilde beş gün içinde birine ödetirdim sonra beni hukuk bürosu aradı ve bi anda 550 tl lik borcumun o gün içinde ödersem 1500 tl ye indirebilecekelrini söylediler ben durumu anlattım ama ilgilenmediler dersanenin genel merkezini aradım ve ilimdeki dersanenin böyle birşey yapmasının yanlış oldgunu beni not aldıkların ve arayacaklarını söylediler ben şimdi napıcam hukuk bürosu icra ya gelicez diyo ama mağdur olan benim

 27. Cemil dedi ki:

  Daha bi kac gun once acilan bir icra dosyam olmus bana bir tebligat ta gelmeden avukatlik burosundan bugun 4 e kadar odenmez ise ikamet adresine icra gonderilecektir deniliyor ve sorun ben ikametimi aldirmadim o adreste de oturmuyorum
  Tebligat gelmeden bu tehdit vari konusma suc mudur ve bu islemi yapabilirler mi

 28. Rabia Y. dedi ki:

  Merhaba, eşimin abisinin bir telekomünikasyon şirketine borcu varmış. Bu durum ile alakalı devamlı eşimi arıyorlar. Gönderdikleri mesajlar bile elimizde mevcut. Ve annesini de arayıp duruyorlar. Sormak istediğim şu. Biz abisi ile aynı evde yaşamıyoruz benim bildiğim kadarıyla kişinin borcu kendisinden tahsil edilir kefil sunmadığı ve kefilin imzası olmadığı sürece. Bu durumda borcu tahsil etmek için bizi aramaları yanlış değil mi? Bu konu ile alakalı nereye başvuraniliriz. Artık çok rahatsız edici bir hale geldi bu durum. Bundan kurtulmak istiyoruz. Bir numarayı engelledik ama başka bir numaradan da tekrar arandım. Bunlarda numara bitmez engelle engelle. Biz bu durumda neler yapabiliriz? Dava açsak veya şikayet etsek kurtulur muyuz?

  1. Merhaba. Elinizdeki kayıtlarla savcılığa başvurabilirsiniz. Dediğiniz gibi kişinin borcu için başkasının aranması durumunda borçlu olan şahıs da şikayetçi olabilir. Sizde huzurumuz bozuluyor diyerek şikayetçi olabilirsiniz. Arama konusu icra masrafından kurtulmak için hukuk bürolarının yaptığı ve yapmaktan ceza çıkana kadar korkmadığı saçma sapan bir durum. Hukuk da yeri yok. İcra işlemleri dosya üzerinden yürür. İcraya konulan bir alacak için neden arama yapasınız ki. 1 defa 2 defa yaparsınız extra masraf çıkmaması adına ama bu iş süreklilik kazanıyorsa iş rahatsız etme boyutuna varır. Bu sebeple sizin ve sizin gibi rahatsız olan herkesin yapması gereken şey şikayetçi olmaktır.

  2. Ahmet dedi ki:

   Merhaba aveadan babamın telefon faturası vedat ettikten sonra icraya düştü yasal olarak verasetcileri olarak hukuk bürosundan bizi aradılar şu kadar ödeyebilirsiniz dediler ödeme yaptık icra dosyasi da edevletten gitti bundan 1 ~2 yıl sonra aynı hukuk bürosu 350 tl borç kaldı dedi ve bende odedigimi belirttim borcum varsa icraya verebilirsiniz diyorum verilmiyor bütün akrabalarıma resmi olmayan borç yazısı gönderiliyor ve aranıyor bizide arayıp akrabalarımı sayarak göz korkutuyor icraya geleceğiz diye ne yapmalıyım bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum

 29. Emel dedi ki:

  Merhaba lar hacizlik durum vardı maaşıma haciz geldi 2.sırada idi o hukuk bürosu sürekli mesaj atıyor arıyor zaten maaşıma haciz yollamışlar sürekli ariyorlar artk çok bunaltdil ar ne yapabilirim artk bilmiyorum fikriniz varmı teşekkürler

 30. Savas dedi ki:

  Merhaba lar bankaya kredi borcum vardı ödedim bi süre sonra ödeyemedim yıllar içinde aradılar tehtitler mesajlar bı kaç yıl hiç aramadilar dün evime kart birakmkslar haciz islemi için gelindi diye ne yapmam gerek ve akrabalarında aramışlar ne yapmalıyım çalışıyor um maaşıma haciz de var zor durumdayim fikir veririseniz sevinirim

   1. Sabahat dedi ki:

    Merhaba bugün bir hukuk bürosundan başka bir isim de bir beyefendiye ait borçtan icra mesajı aldım benim hiç tanımadığım biri hukuk bürosunun verdigi numarayı defalarca aramama karşı karşımda bir muhattap bulamadım bu yanlış mesaj sonucun da beni zarara uğratacak bir sonuç gerçekleşir mi acaba?

 31. Okayalper dedi ki:

  Merhaba Sayın avukatım benim almış olduğum bir telefon borcum vardı bir mobilya mağazasından aldığım 2019 şubatta borcu ödedim indirim yaptık dediler 100 TL eksik kaldı ödeyeceğimi belirttim fakat ödeyemedim borç 6 ay içinde ödediğim borçtan uygulanan indirim iptal edilip 1200 TL olduğunu belirttiler durumum olmadığı için biraz süre tanımlarını istedim ailenizden alın sizi sevmiyorlar mı neden size para vermiyorlar vb ifadeler kullanıldı ve sicilimde dolandırıcı yazacaklarım belirttiler bir süre aranmadım 1 ay evvel aradıklarında kasımın 5 inde ödeyeceğimi beyan ettim fakat 1200 liralık borcun tekrar 4500 olacağını belirttiler ailem arandı kendi numaram aktif olmasına rağmen sürekli ve dün yine annem arandı annem bu hafta içerisinde ödeneceğini belirtmesine rağmen arayan kişiyi ben telefona aldım annemi değil beni arayın annemi aramayın dediğimde sana mı soracağım kimi arayacağımı istediğimi ararım şimdi otomatik sesli yanıt sistemine bağlıyacağım sabaha kadar sistem arayacak sizi dedi ve kapattı tekrar büro numarasını alıp aradığımda avukat ile görüşmek istediğimi belirttim çıkan arkadaş boş boş konuşma diyerek telefonu yüzüme kapattı ve 3 dk içerisinde tam 19 kez sistem tarafından arandı annem en son telefonu uçak moduna aldık ve telefon kapalı şuan. Borcumun bu kadar artması normal mi ve bu durum hakkında şikayette bulunabilir miyim
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Kayıp adam dedi ki:

   Merhaba avukat bey benim 10 bankaya eski ev sahibi gsm firmalar ( cihaz almıştım ) yani herkese borcum var 200 bin tl cik ana para 4 yıldır ulasilamiyorum ikametgâhım bile yok sadece telefon numaram aynı olduğundan ulaşabiliyorlar BURASI ÖNEMLİ evliyim eşim ev hanımı hesabında yüklü para biriktirsem icra yapabilirler mi hicbiryerde internette cevabı yok çünkü teşekkürler…

 32. Sevilay dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim Bana bir hukuk bürosundan msj geldi ben 8 sene bir lazer işlemi yaptırdım bütün ödememi yaptım senetlerinde aldım sonra bana 7 sene sonra ödeme yapılmadı arayan kişi senetlerinin elimizde 1500 ödeyin senetlrinizi gonderelim diyorlar bugün odemezzeniz icraya verileceksiniz diyor bu konuda ne yapmamız gerekir.1 2saat sora tekrar aramıyorum ödeme yapmadınız deyip azarlaniyorum benim gibi çokvar madur var

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Senetleri aldım diyorsunuz. Almadım mı demek istediniz?
   Şayet senetlerde vade tarihi yazılı ise korkulacak bir şey yoktur. Yok boş senede imza attıysanız borçlu olmadığınızı ancak dava yoluyla iddia edebilirsiniz

 33. seniha dedi ki:

  bu hukuk bürası bana üst üstte tehdit mesajı gönderdi ben bu hukuk bürasında şikayetim var polisle kapıma dayanacakmış bende onu dava acmayı düşüsünüyorum böyle insanları kimse tehdit edemez

 34. ömer dedi ki:

  mehmet bey iyi günler internet borcu adı altında adıma 550 tl icra takibi kağıdı geldi,bunu soruşturmaya basladıktan sonra borcun 1240 küsür lira olduğunu orda yazan rakamların dışında avukat masrafları olduğunu belirttiler.Kağıdı okuduğumda 7 gün içinde ödenmezse hapiz cezasından tutun , evde olan eşyalara haciz gelceği yazıyordu. şu an durumum yok ve ödiyemiyorum bu sıkıntılarla karşılaşır mıyım? karşılaşırsam ne kadar sürer açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ömer bey, Hapis Cezası MAL BEYANINDA BULUNMADIĞINIZ ZAMAN ve alacaklının şikayet etmesi sonucu 3 AYI GEÇMEYEN ve sizi MAL BEYANINDA BULUNMAYA zorlayan, Verdiğiniz zaman cezanın kalkacağı bir zorlama hapis cezasıdır. Bunun borçla ilgisi yoktur. Kimse borcundan dolayı hapis yatmaz. Anayasaya aykırıdır aksi düşünce. Borç miktarı konusuna gelince; Gerçek hesabı icra dairesinden yaptırmanız faydanıza olur.

 35. Onur karakış dedi ki:

  Mehmet bey merhaba kolay gelsin…
  Çok mağdur durumdayim ve cok üzgünüm….

  Ben 14 haziran 2019 da anlaşarak 6500tl borcumu ERSAY KARA HUKUK BÜROSUNA ödedim dekontlari var ses kayıtları da var ve borç kapandı dediler bana yazı gondereceklerini söylediler ama gondermediler ve bundan sonra 25 temmuz 2019 da aranmami çıkarmışlar haberim yok ve isyerime beni ihbar ederek polislere 20 agustosta işyerimden aldirdilar ve 2850 tl daha ödeme yapacaksınız dediler 15 saat nezarette kaldıktan sonra sabah polisler beni kelepçe li bı şekilde adliyeye götürdüler.sabah 10 da ve adliyede o odedigim 6500 TL ödendi olarak görünmedi 2850 TL daha ödedikten sonra düşüm yapıldı polislere beni aldirdiktan snra ben karakoldayken benim tutuklandigimi akrabalarıma kadar aradılar ve beni küçük düşürdüler ben gercekten ne yapmalıyım lütfen bana bir gerçek yol gosterirseniz size çok minnettar olurum dua ederim yarın sabah savcılığa suç duyurusunda bulunacağım ama sizin bilgi ve onerinize ihtyacim var

 36. Cedkan dedi ki:

  18.08.2019 tarihinde Hukuk Bürolarından biri 0850 ile başlayan bir numaradan kayın pederimi arayıp kızınızın 791 Liralık borcu var gün içinde ödeme yapılmaz ise Haciz işlemi başlayacağını söylemiş. Buraya kadar herşey normal. Anormal olan kısım ise Eşim ve Beni aramadan direkt olarak kayın pederi aramışlar. Bunu öğrendikten sonra numarayı ben aradım ve bizi neden aramıyorsunuz deyince, Aldığım Cevap; Sizin adam yerine koymamışız demekki ondan aramamışız. Dedi Bende Terbiyesizlik etme Aradığın Hukuk Bürosunun adını ver dedim bana Aldığım cevap; “ANANIN HUKUK BÜROSU DEDİ” bundan sonra aramalar ve tehditler sıklıkla devam etti. Konu ile ilgili bir şikayet dilekçesi rica ediyorum ve aynı zaman da neler yapılabilir Bilginizi rica ediyorum. Teşekkür Ederim

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda hem baroya hemde cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirsiniz. 0850 hatlar şayet kayıt yapıyorsa bu ses kaydını delil olarak da sunabilirsiniz. Baroya yapacağınız şikayet için 250-400 arasında bir ücret istenmekte.
   Dilekçe konusunda ise paylaşım yapıp tekrar yorum olarak sizlere bildireceğim

 37. Gokcen dedi ki:

  Istanbul elit hukuk bürosu çalışanı borcumdan dolayi hergun beni ve akrabalarımı arıyor banahakaretler ediyor savcılığa şikayet edeceğim fakat Ankaradayım nasıl bir yol izlemem gerekir bilgi verebilirmisiniz

 38. ilyas erhan dedi ki:

  yıllar önce işletme sahibi karı koca tarafımdan şirket hesabına kullandıkları kredi kartlarımın kullanılması sonucu mağdur durumda kaldım be işime son verildi dolayısıyla emekli halimle kart borçlarını ödeyemedim dava açtım kazandım şimdi bankalar alacaklarını çeşitli varlık şirketlerine devretmiş 2012 den beri mesaj mezarlığına döndü telefonun ancak son bir kaç gün önce kız kardeşimin telefonuna Şenol hukuk bürosu tarafından borçlarının ödenmemesi durumunda haciz işlemi başlatılacağı iletisi gönderilmiş bunun yasal olmadığını kanun dışı olduğunu 4-5 avukata danıştıktan sonra direk savcılığa şikayete gittim yine araştırdım borçları ucuza toplayıp asıl borcu almak istiyorlarmış

 39. Samet dedi ki:

  Merhabalar öncelikle elit hukuk bürosu adında bi danışmanlık şirketi önce beni arayıp insan gibi konuştuk gayet normal düzgün seviyeli ayın 1 ‘ de ödiyeceğimi söylediğim borcu bir sebepten ödeyemedim ve hemen ailem de ne kadar benle aynı soyadı taşıyan varsa herkese aramaya başlanmış . ve bana şimdi kalkıp iş yerini de arıycağını söylüyor . yasal olarak ben ne yapmalıyım

 40. ömer dedi ki:

  merhaba
  banka krdi borcum yuzunden icralık oldum. icra dairesi maaşıma haciz koydu ve kesinti başladı evlendiğim için adres değişikliğimi henüz fırsat bulup değiştiremedim. hukuk bürsu tarafından bana söylenen :”alacaklıyı zarara uğratmaktan hakkınızda dava açılıp hapis cezası alıcaksınız”,”adreste bulunmadığınız için ayrıyetten bir dava daha açılıcak” gibi söylemlerde bulundu . mal beyanında bulunmadım . sormak istediğim şeyler ;
  1- borçtan dolayı hapis cezası alabilir miyim
  2-adres değşikliğini belirtmediğim için bu hususta bir ceza alabilirmiyim
  3-mal beyanını süresinden sonra bildirmem de bir ceza alırmıyım
  çok endişelendim konu hakkında bilgilendirirseniz çok minnettar olucağım . şimdiden teşekkür ederim.

  1. bilgi@haciz.org dedi ki:

   Merhaba.
   1- Borçtan dolayı hapis cezası sadece taahhüt verip ihlal ederseniz çıkar. Başka türlü çıkmaz.
   2- Adres değişikliğini bildirmeme hapis cezası gerektirmez. Olsa olsa para cezası çıkar.
   3- Mal beyanını ne zaman bildirirseniz bildirin sorun olmaz. Hapse girdiğiniz gün mal bildiriminde bulunsanız 1 gün sonra çıkarsınız. Alacaklıyı zarara uğratma sebebiyle dava açılacak gibi bir çok mesaj atılıyor. Önemli değil bunlar

  2. Fatih yigit dedi ki:

   Merhaba bana yaşar hukuk burosu tarafindan arandim 9 yil once turk telekoma borcunuz varmis bu gun saat 12 ye kadar 800 lira oderseniz kapanir odemezseniz borcunuz 5 bin lira olur denildi bende sure istedim ama vermediler sure sonra bana anneme babama hatta amcamin karisina mesaj atilmis mesajda 26.07.2019 tarihinde evinizde olun haciz islemi icin gelecegiz yaziyor e devletten baktim henuz hic bi dosyam yok ben bunlara ne yapabilirim sikayet edebilirmiyim bir suc varmi ortada saygilarimla simdiden tesekkurler

   1. Fatih yigit dedi ki:

    Ayrica cimer e mesajlarin ekran goruntusu ve e devlette hic bi dosyamin olmadigini gosteren ekranin ekran goruntusunude ekleyerek suc duyurusunda bulundum

    1. Cenk dedi ki:

     Mehmet bey merhaba benim bir bankaya 20 bin TL kredi borcum var durumum bozuldu ve ödemelerim aksadı borcum icraya gitti. Bugün avukat eve gelip eğer ödeme yapmazsanız öğleden sonra icrya geleceğiz şeklinde tehdit etmiş buna karşı ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz

 41. Elif dedi ki:

  Merhaba bana “YASAL UYARI !!! SN. ELİF F*** TURKCELL FINANSMAN A.Ş. OLAN İCRA DOSYANIZLA ALAKALI POLİS VE ÇİLİNGİR EŞLİĞİNDE SAVCILIK KANALI ILE TESPİT **** ADRESINIZDE VE ADRESINIZ GUNCEL DEGILSE GUNCEL ADRESTE HACZİ İŞLEM UYGULANACAKTIR. 02169980873 B003 ” şeklinde mesaj geldi. Savcılığa şikayette bulunmam doğru mudur ? Acil dönüş yaparsanız yarın ona göre gideceğim

 42. esra dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba ;bankaya uzun süreli bir kredi borcum var icralık oldu ve Karadağ hukuk bürosuna aktarıldı çalışmadığım için taksitlerimde aksadı böylelikle taksit planı bozuldu ve bana hapis ile alakalı bir bilgi vermeden tekrar bi belge göndercem icra dairesinde imzalayın yeni bi taksit planı yapalım denildi araştırdım ve imzalamadım süreç böyle parça parça ödemelerle gelen faizle uzadı da uzadı.10bin liralık borç 17 bin lira olarak 3 aylık çalıştığım işyerine maaş haczi diye gönderildi bende 6bin nakit ile bu borcu kapatma yoluna gittim teklifte bulundum fakat hukuk bürosu asla mesaj atmadan telefonda hakaret ederek asla kabul edilmeyeceğini 7800 ödersen kapatacağını ödemezsen 17 bin alırız diyerek red ediyor ana param 6bin ile hayli hayli kapanıyor ve maaş haczinde şirket kuralı gereği çok ii bakılmıyor bunu hukuk bürosuna da söylemiş olmama rağmen hukuk bürosu kabul etmedi .
  ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olmanızı rica ediyorum

 43. Yeliz dedi ki:

  İyi çalışmalar super online tarafındam hizmet ağı bile olmayan bi konu yüzünden icrualık olfduk evine resmi icra aracıyla gelip paranın tamamını alarak gittiler ellerinde bir kağıda alacak verecek kalmadı şeklinde bir yazı düşürdük aynı şeti ikinci kez yaşıyoruz çünki aradan bir yıl geçti şimdi telefon nesaj tehditle bana hala icralık olduğymu öfdeme yapmam gerektiğini söylüyorlar sizin ellinizde dosya yokmu bakın diyorum ödediğimi söylüyor bayan ve hala bendwn 120 tl taleb ediyor şimdide ödediğim paranın faizden düşeceğini dosyanın kağipanmayacağını söyleywn bir mesaj alıyorum ve gerçekten bunu bike öfeyecek durumda değilim bereye şikayet edebilirim huzur bozuyor psikoloji kalmadı batttık anlatıyprum ço insafsızca evimde değilim diyorum ama evin kapısını zorla açılcağı şeklinde mesajlar geliyor ne yapabilirim

  1. Esma dedi ki:

   SON UYARI! Sn. ……Hayat Varlik’a ait borc ile ilgili dosya yenilenmelerine isitinaden Icra Iflas ve Tebligat kanunu geregi ikametgah adreslerine esya haczi, banka blokesi islemleri 24.05.2019 tarihi itibari ile ivedilikle uygulanacak olup, mal beyaninda bulunmama ve yanlis ikamet adresi bildirmeden kaynakli cikan yakalama kararlari kolluk kuvvetleri tarafindan uygulanmaya baslamistir. Magduriyet yasanmamasi icin borcunuz ivedilikle odemeniz gerekmektedir.(Icra iflas kanununda banka blokesi islemi sure kisiti bulunmamaktadir.) Irtibat: 02128050566 B244 bana böyle bir msj geliyor sürekli,hepsi kayıtlı.böyle bir durumdan dolayı gerçekten yakalama kararı çıkartabilirler mi diye merak ediyorum.teşekkürler…

   1. Sizlere dava açılmadan bu 2 sebepten yakalama kararı çıkarılması mümkün değildir. Kaldı ki anılan sebepler size hapis yattıracak sebepler değildir. Mal beyanında bulunmama tazyik hapsidir ve kişi yakalandığı an mal beyanında bulunursa serbest kalır

 44. Burcu dedi ki:

  Mehmet beu merhaba,
  Kredi kartı borcumdan dolayı banka borcu bir avukatlık bürosuna devretti. 28.05.2018 de hukuk bürosuyla bir ödeme planı hazırladık ve 1 senedir herhangi gecikme olmaksızın taksitlerimi gününde ödemekteyim. Dün üstüme kayıtlı olan aracımı satmak üzere notere gittiğimde arabanın üzerinde haciz olduğunu öğrendim edevlet sayfamdan sorgulama yaptığımda avukatlık bürosu 29.04.2019 da haczi koymuş.bir avukat arkadaşıma rica ettim ve davanın açıldığı adliyede dosyama bakmasını istedim evet bir dosya açılmış ama içerisinde ne ödeme dekontlarım nede aramızda yaptığımız ödeme planı dair hiçbirşey yok bu durumda ne yapabilirm.1 sene öncesinde konulmamış haciz şimdi neden konuluyor ve ben paranın tamamını ödemeden haczi nasıl kaldırabilirim.

  1. merhaba. bizler de anlaşma yapıp taksitlendirme yapıyoruz. taksitlendirme yapınca haczi doğrudan kaldırmıyoruz. ödemenin bitmesini bekliyoruz. yani bu yapılan işlem normal. dekontlar zaten normalde de sunulmuyor ama avukatlık bürosunun en azından tahsilat yapıldığına dair bildirimde bulunması gerekir. borcun tamamını ödemeden TAHSİL HARCINI YATIRARAK haczi kaldırabilirsiniz

 45. Keziban dedi ki:

  Merhaba mehmet bey benim bi sorum olcakti benim avukatlık borcum var ve dün bi beyle konuşmamıza rağmen hala aile ve yakınlarımı arayıp mesaj atıyolar ve bugün avukat aradı para bulamadım biraz süre verin bende para bulup ödeyeyim dedim ama iki gündür hiç bir şekilde uzlaşma yapmıyor hepsini ödeyin diyor bende hepsini ödeyemem taksit yapalım dedim beyefendi avukat mi çalışan mi bilmiyorum taksit yapamam 4bintl olan borcu 8bintl yapıyorum haciz işlemini baslatiyorum dedi ve sizi rezil edicem herkese diye söyledi ama konuşmayı kaydedemedim sikayet edebiliyor muyum? Şahsi ve avukatlık bürosunu

  1. Merhaba. Şikayet hakkınız elbette var. Fakat kanıtınız olmadıkça işe yaramaz. Yakınlarınızın sık sık aranması hoş olmayan ve hiç tasvip etmediğimiz bir durum. Yakınlarınızın sık sık arandığını belirtip şikayetçi olursanız işe yarayacaktır.

 46. Selçuk dedi ki:

  İyi günler süper online kardeşimin borcu için. Beni aradı bende ödeme gücü yok ben yardımcı olurum fakat şuan mümkün değil dedim bugün için konuştuk fakat yine maddi durumum elvermedi ben bu borcu ödemekle yükümlü olmadığım halde iki taraf için de artık aramaktan bıktığım için kabul ettim bugun aradıklarında Siz bu borcu kabul ettiniz ödemediğiniz için kabahatler kanunundan dolayı size dava açılacak kardeşiniz ise haciz işlemi uygulanacak dedi ne yapmalıyım aslında bugun arkadaşımdan rica ettim kartla borcu kapatacaktım fakat şuan vazgeçtim

  1. Keziban dedi ki:

   Mrb benim bi sorum olcak size şimdi beni. Bi icralık durumum var. 3 günden beri ailemi ve bütün akrabalarıma hem mesaj atip hemde arıyorlar. Bana ulaşabilmelerine rağmen ailemi rahatsız ediyolar bende aradığım zaman uzlaşmak istediğimde hiçbirşekilde uzlaşmıyor ve bana evinize haciz uygulamak için geliyoruz diye arayıp mesaj arıyorlar ve benle konuşurken karşısındaki insana hakeret edip ve sizi rezil edicem diyo ve 4bintl olan borcu 8bintl yapıyorum diye azarlayarak konuşuyo karşındaki insani dinlemek gibi üslûp yok sikayet etmek istiyorum elimde sadece mesaj var mesajla avukatı sikayet edebiliyor muyum? Acil cvp verebilirseniz

 47. ilhan kaya dedi ki:

  Mehmet bey merhaba
  benim geçmişten bir kaç tane borcum var 3 adet maaşıma icra geldi dün bir avukat iş yerimi aramış görüştüm siz de maaşıma icra koyun onu da yavaş yavaş öderim dedim ardımdan eşimin ve benim bütün akrabalrıma mesaj atmış çok zor duruma düştüm ve hiçbirinin yüzüne bakamaz oldum bu konuda ne yapmalıyım

 48. Ebru dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu 23 10 2018 tarihinde babam vefat etti ölmeden 2 hafta önce taksitle turkcell finansmandan telefon almıştı bu telefon borcunu biz gidip sorduk bize herhangi bir borcumuzun olmadığı söylendi sadece telefon faturasını ödedik telefon kardeşimin üstüne alındı daha sonra bizi KARATAS HUKUK ADLI BÜRODAN hem aramyabbaşladılar hem de tehditkar mesajlar atmaya başladılar bi de annem ile babam boşanmış olmasına rağmen anneme de mesaj gönderiyorlardı ben sonra turkcell arayıp konuyla ilgili konuştum onlar mail adresi verdiler ben de gerekli belgeleri gönderdim bu seferde BURSALI HUKUK BÜROSU tehditleri mesaj ve aramaya başladı bu seferde neymiş sigortasız ödediği telefon borcu haricinde ölen kişinin faiz borcu birikmiş bizden bin lira talep ediyorlar resmi bir belge de yok sadece mesaj ya da arama yoluyla bunu söylüyorlar KISACASI ÖLEN KİŞİNİN TELEFON BORCU ÖDENDİ SİGORTA TARAFINDAN AMA BİZDEN ÖLEN KİŞİNİN ADINA BORCUNUN FAİZİ OLDUĞUNA DAİR PARA İSTİYORLAR AMA HİÇBİR RESMİ BELGE YOK SADECE LAFTA
  CEVAPLARSANIZ ÇOK İYİ OLUR LÜTFEN

  1. Merhaba. yüzde 99 ihtimalle her kredi çekişinde bir hayat sigortası yaptırılır. bu ödendikten sonra yok faizmiş yok oymuş buymuş diyerek extra bir ücret istenemez. ısrarcı olurlarsa cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirsiniz

 49. Aslı dedi ki:

  Mehmet bey merhaba,finansbank kredi kartımdan dolayı banka maaşıma haciz koydu.Yaklasik 9 aydır ödüyorum son ayda maaşımı zamanında alamadığım icun yatıramadım.Ben kendim yatırıyorum bu arada her ay internet bankaciligindan. Az önce avukatlık bürosundan bir bayan aradı ve yarına kadar yatırmadigim taktirde uyap üzerinden isverenimin hesabına haciz koyacağını söyleyerek beni tehdit etti.Boyle bir şey yapabilirlermi.Bende bu tehdidinden dolayı suç duyurunda bulunabilirmiyim .Kalan toplam borcum 5 bin tl.Tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Hukuk bürosunun işverenin hesabına haciz koyma yetkisi yoktur. En fazla maaşınızdan kesinti yapmadıysa işverene 2. kez Maaş ihbarnamesi gönderir ardından yine cevap vermezse borç miktarından sorumlu tutar. Fakat maaşına haciz konulmuşken işverenin hesabına haciz mümkün değildir.

 50. Zafer dedi ki:

  Merhaba. Bu saba Köseoğlu Hukuk Departmanı tarafından başka birisi adına kayıtlı TTNet hesabı (abone nosu yazılmış)nın borcu nedeniyle haciz mesajı geldi telefonuma. İsmi geçen kişiyi tanımıyorum. TTnet ile alakam yok. Bu durum ile ilgili bir soruşturma yapmalı mıyım? Dolandırıcılık dümeni gibi geldi bana. Ya da mevzu bahis kişi bilerek yanlış numara vermiş olabilir diye düşündüm. Durduk yere işkillendiriyorlar insanı.

  1. Ela dedi ki:

   Merhaba benim 4.250 kredi borcum var yön hkk brosu beni ve ailemi surekli mesaj la tehtit ediyor issizim adim birsey yok is bulur bunla odeyecem yada 200 tl ile taksit edin dedim is bulunca bize bilgi verin demisti sim di ise az once ailemde herkesin telefonuna eve ihtara gerek kalmaksizin polisle cilingir ile girip hazci yapacaz diye mesaj atmislar ben iskurdan haber bekliyorum biliyorlar surekli tehtit arama buda yetmez mis gibi evlere temizlige git yinede ode bizim alacagimi zi dediler bende onlari sikayet edecegimi bana bu tarz konusma haklarinin olmadigi ni soyledim herkesi ariyor mesaj atiyorlar zaten 4.250 to 8 bin olmus nasil oldu anlamadim.

   1. Çok eski bir borç olmadıkça 4250 TL 8 bin TL olamaz. Yada çok masraf yapmadıkça. (Hacze gelinmiş ve masraf yapılmışsa olabilir).
    Bu şekilde yakınlarınıza atılan mesajlardan ötürü savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz

    1. Keziban dedi ki:

     Merhabalar benim bi icralık durumum vardı bundan bir ay önce icralık olan borcumu ödedin ve ödediğine dair belgem de var elimde buna rağmen hala benim anne babama ve kızkardeşime icradan kağıt geliyor borcu var diye bunun için ne yapabilirim acaba avukatı arıyoruz o kağıtı yırtıp atabilirsiniz diyo sizin dosya kapandı diyo dosya kapanmasına rağmen aileme icra kağıdı gider mi?

   2. Mesut dedi ki:

    Bende aynı şekilde arandım yön tarafından baya bi tartıştık.. Bana hakaret içerikli sözler sarfetti 5000tl borcu 10000yapacagını bunla ilgili emsal kararlar var dedim istediğin yere başvur denildi.. Ya 5000odeyemeyen adam 10.000nasıl ödesin.. Bunun la ilgili kolaylık varmı ödeme kolaylığı..

    1. ödeme kolaylığı konusunda tabii biz değil ilgili hukuk bürosu söz sahibi olacaktır. fakat hakaret tehdit içerikli konuşma ve mesajlar için şikayet iyi bir çözümdür. tabii ki kanıt varsa

   3. Aziz dedi ki:

    Merhabalar eşimin kardeşinin borcundan dolayı eşime ulaşmışlar, 3500 tl borcu olduğunu söylemişler ve ödemesse hakkında hapis kararı verileceğini söylemişler eşimde yardım amaçlı 1500 tl verelim gerisini taksite baglayın demiş olmaz cevabı üzerine görüşme sonlandırılmış bir kaç gün sonra hiç alakası olmayan akrabalarımızı aramaya başlamışlar bana ulaştılar ve eşimin telefonla tahüdde bulunduğunu söyleyip ses kayıtlarıyla tehdit etmeye başladılar dava sürecini etkilemeye yönelik davrandıgınız için eşiminde hakkında suç duyurusunda bununup ifadeye çağrılacagını söylüyorlar böyle bir hakları varmı

    1. sevil harman dedi ki:

     merhaba eşimin turkcell den aldığı tlf taksitleri işleri bozulduğu için odeme güçlüğü çekmeye başladı. bana ulaşıp eşim hakkinda ileri geri konuştular. dedim şuan maddi olarak zor durumdayiz ama bir yol bulalım. esimin bütün akrabalarini aramislar ve yetmediği gibi benim babami dahi aramislar. bunun üzerine neredeyse 20 aramamda tlf acti ismi sedat olan sahis. babami aradiklari için şikâyetçi olacagimi söyledim. ardindan tekrar babami arayip kızınız bizi tehdid ediyor demisler. lütfen bana bir yol gösterin nereye şikayette bulunabilirim

    2. Admin dedi ki:

     Merhaba. Size en yakın cumhuriyet savcılığına şikayet dilekçesi verin. Bu bana anlattığınızın aynısını dilekçenize ekleyin. Şikayetçi siz olun, eşiniz olsun, şüpheli olarak sizi arayan telefon numarası, varsa isim varsa hukuk bürosunun adını yazarak suç tarihini de belirtin. şikayetçi olduğunuzu belirtin elinizdeki delilleri ( arama kayıtları ) sunduğunuzda savcılık gereğini yapacaktır.

 51. Melis dedi ki:

  Merhabalar
  Ben bir mağazadan dolandırıldım. Onun içinde savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ama mağaza bir hukuk bürosuna vermiş. Hukuk bürosu sürekli arayıp beni ve ailemi rahatsız ediyor. Ayrıca sürekli de icraya gelinecek hapis verilecek gibi Mesajlar gönderiliyorlar. E devletten baktığımda da icra takibi felan görünmüyor. Bu durumda ne yapabilirim ?

  1. Merhaba. Sizi arayan hukuk bürosu ise gerçekten hemen savcılığa suç duyurusunda bulunun. Ayrıca baroya da şikayette bulunabilirsiniz. Baroya şikayet ederken ne yazık ki 300-400 TL civarında para ödemeni gerekmekte. Bu yolları denediğiniz zaman emin olun işe yarayacaktır. Ayrıca hiç bir hukuk bürosu daha senedi yada elindeki diğer evrakları hacze koymadan arayıp para istemez. Çünkü bu çok mantıksız olur. Avukatın tek keliri vekalet ücreti ve danışmanlıktır.
   Elindeki evrağı hacze koymadan sizi arıyor olmaları çok ilginç. Göz göre göre kazanç kapısını kapatıyor demektir. Keşke böyle meslektaşlarım olsa ama sizi arayıp rahatsız da ettiklerine göre…

   1. Melis dedi ki:

    Peki hukuk bürosunun arayıp rahatsız etmeleri normal mi ? Zaten ben onları savcılığa suç duyurusunda bulundum ve dosya su an savcılıkta incelemede. Bu durumda benim yapabileceğim bir şey var mı ? Savcılık kararını mı beklemem mi gerekiyor ?

    1. Melis dedi ki:

     Merhabalar
     Aradan zaman gecmesine rağmen tekrar mesaj atmaya başladılar ve yakalama kararı çıkacaktır diye mesaj atıyorlar. Ama hakkımda ne bir dava görünüyor ne de bir icra takibi. Ben onları zaten savcılığı da şikayet ettim ama bu durumdan kurtulmak için ne yapmalıyım ?
     Teşekkürler

    2. Merhaba. Şikayet ettiyseniz ve buna rağmen yine mesaj atıyorlarsa onları da şikayet dosyasına ekleyin. Mesaj ve tehditlerin devam ettiğini belirtin. Yalnız içinizi de ferah tutun. Şayet takip yoksa icra yoktur. Takip olsa bile yakalama yoktur. takip var diye yakalama olmaz.

 52. Barış dedi ki:

  Merhaba mehmet bey,yaklasik 4500 tl bir borcum var.mesaj geldi 26 mart hace gelinecek diye.bugun yine aradilar saat 4 yada 4.5 gibi gelinecek diye. Yetismesse yarin gelinecek kesin diye.arayanda ben adliyeden icra memuruyum diye tanitti kendini .bana bir yol gosterirmisiniz tşk….

 53. Bila dedi ki:

  Merhaba Avukat Bey, Benim Sorum Kardesimin Borcu Olduğu Içın Banka Avukata devretmiş. Sözde Av. Bürosu Kardeşimle İletişime Geçebildiği Halde, Bana Ait Olan Bir Tanesi ‘ni Kendimin Kullandığı 2 Sini de diğer kardeşlerimin Kullandig 3 Adet Adıma Kayıtlı Numaradan Beni Ve Diğer Kardeşlerimi Arayıp Rahatsız Ediyolar. Ben Ve Diğer Kardeşlerim Borçlu Olan Kardeşimle Aynı Adreste Ikamet Etmiyoruz Bu Durumda Ben Ne Yapabilirim. Teşekkür Ederim.

 54. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar, benim sormak istediğim 2 adet gecikmiş kredi borcu.. Eve hiç bir tebligat gelmediği halde sözde avukat bürosundan tehtidvari aramalar oluyo, akrabalarımı aramışlar eve haciz geldi yok kapıyı açmamışız ki öyle bişey yok.. Tekrar gelip kapıyı kırıp herşeyinizi alıcaz.. Dünden beri huzurumuz kalmadı. gelin diyorum gelen gidende yok bu konu hakkında ne yapabiliriz biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Artık e devlet üzerinden hakkınızda icra takibi var mı yok mu kontrol edebiliyorsunuz. Öncelikle oraya bakmanızı öneririm.
   Şayet yoksa, hukuk büroları tarafından ailenizin aranması zaten suç. Bu konuda arayan hukuk bürosunu baroya şikayet edebileceğiniz gibi cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunabilirsiniz

 55. Büşra dedi ki:

  Mrb Av.Mehmet Bey
  Ben bundan 1 sene önce yolda yürürken bir çocuğun ısrarıyla abla okul param ne kadar imza o kadar para demesiyle ve kolumdan tutup beni içeri sokmasıyla kendimi guzellik merkezinde buldum lazer epilasyon indirimde diyerek önüme bir kağıt koydular bende 100tl verip o kağıdı imzaladım ama okumadım ve hiç bir şekilde 1 seans dahi gitmedim ve bir süre sonra kendilerini arayarak gelemeyeceğimi belirttim fakat bu güzellik merkezi sinirlenerek paranın tamamını ödemek zorundasınız dedi fakat bende gitmediğim değil seansa oranın önünden bile geçmediğimi belirterek o parayı ödemeyeceğimi söyledim 6 ay boyunca her gün 3 ile 4 ayrı numaradan arayıp tehdit ve hakaretler yapıldı engelledim numaraları. Bu sefer aramaları engellediğim numaralardan avukatmış gibi msjlar göndermeye başladılar engelli listesinden karşılaşırdım aradikları numaralar icraya verdiklerini haciz başlatılacağını falan yazıyorlardı sürekli hemen hemen her gün geliyordu msjlar msjlarida engelledim ve aradan 2 ay falan geçti cvplanmayan ve aranmayan YARIM HUKUK ismi altında msj gelmiş. (SN. BORCLU; BLUE İSTANBUL ESTETİK VE GÜZELLİK VE ESTETİK MERKEZİNE OLAN BORCUNUZDAN DOLAYI HAKKINIZDA İCRA TAKİBİ BAŞLATILACAKTIR. ACİLEN İRTİBATA GEÇİNİZ. B105) bgn görüşme yaptım faiz bindirdiklerini söylediler ben ödemeyeceğimi söyledim tekrardan imzalamasaydin gelip gelmemen önemli değil ödeme yapmazsaniz evinize icra memurları gelip herşeyi boşaltıp götüreceğini söyledi ve bu her ay böyle tekrarlanacak evinizde 1 terlik dahi kalmayacak ve ona rağmen borcunuz ödenmiş sayilmayacak ödemediğiniz her güne faiz işlenecek hem eşyalarinizdan olacaksınız hemde bu para hergun katkat katpanacak gibi tehdikler aldım. Ki aslında burada maddi ve manevi mağdur olanda benim hem paramı aldılar hemde gitmediğim hiç bir şekilde hiç bir hizmetinden faydalanmadığım halde benden 2 bin tl.para ödememi istiyorlar ki arayıpta gelemeyeceğimi de bildirdim.

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Size bunları söyleyen hukuk bürosunu ses kaydı alarak şikayet ediniz.
   1- alınmayan hizmetten ücret talep edilmesi yanlış.
   2- sürekli telefonla arayıp rahatsız etmek yanlış.
   3- icra konusunda şayet böyle söylemişlerse komple yanlış.

  2. Av. Mehmet dedi ki:

   6502 SAYILI Tüketicinin korunması hakkında kanun
   MADDE 4 – (1) Bu Kanunda yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen sözleşmeler ile bilgilendirmeler en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenir ve bunların bir nüshası kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilir. Sözleşmede bulunması gereken şartlardan bir veya birkaçının bulunmaması durumunda, eksiklik sözleşmenin geçerliliğini etkilemez. Bu eksiklik sözleşmeyi düzenleyen tarafından derhâl giderilir.

   (2) Sözleşmede öngörülen koşullar, sözleşme süresi içinde tüketici aleyhine değiştirilemez.

   (3) Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez. Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenir.

   (4) Bu Kanunda düzenlenen sözleşmelere istinaden tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak kâğıt üzerinde yazılı şekilde tüketiciye verilmesi zorunludur. Uzaktan iletişim aracıyla kurulan sözleşmelerde ise, bu bilgiler kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun şekilde verilir. Bu bilgilerin tüketiciye verildiğinin ispatı sözleşmeyi düzenleyene aittir.

   (5) Tüketicinin yapmış olduğu işlemler nedeniyle kıymetli evrak niteliğinde sadece nama yazılı ve her bir taksit ödemesi için ayrı ayrı olacak şekilde senet düzenlenebilir. Bu fıkra hükümlerine aykırı olarak düzenlenen senetler tüketici yönünden geçersizdir.

   (6) Tüketici işlemlerinde, tüketicinin edimlerine karşılık olarak alınan şahsi teminatlar, her ne isim altında olursa olsun adi kefalet sayılır. Tüketicinin alacaklarına ilişkin karşı tarafça verilen şahsi teminatlar diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça müteselsil kefalet sayılır.

   (7) Temerrüt hâli de dâhil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmaz.

   (8) Bu Kanun tüm düzenlemeleri yönünden katılım bankalarını da kapsar. Uygulama, kâr payı dikkate alınarak yapılır.

   Uzun uzun okuduysanız vermiş olduğunuz senet sizin açınızdan geçersizdir. İşinizi garantiye almak adına noter kanalıyla ilgili firmaya ihtarname çekip sözleşmeyi sonlandırdığınızı bildirmelisiniz.

 56. Bülent dedi ki:

  Sayın av. Mehmet bey bir hukuk bürosu kayın biraderimin borcu olduğu için eşimi arayıp tehdit etmiş ben sizinle uğraşacam eşimde numarayı aldım ve aradım neden eşimi rahatsız ediyorsunuz biz kayın biraderimiz ile konuşmuyoruz bizi ilgilendirmiyor dedik bugün bana mesaj göndermişler adınıza tebliğ ediyoruz kalıp aradım bana neden mesajı çekiyorsunuz diye hattın borçlu adına olduğunu bende dedim iyi bakın hat onun adınamı yoksa benim adınamı bu sefer borçlu sizin numaranızı vermiş diye cevap verdiler ondan sonra tehditler bağırmalar başladı bende karşınızda sağır ve dilsiz yok bağırmaya tehdit etmeye devam edecekseniz sizinle konuşacak bir şeyim yok bağırdı çağırdı tehdit edip telefonu kapattı ne yapmam gerekiyor sayın av. Mehmet bey

 57. İnci dedi ki:

  Merhaba ben 700 tl lik kartım 1800 olmuş 1 yıl içinde taksit istedim teksefer ödeme istediler annem hastanedeydi aramşlar açmamşm av resmen azarlar şekilde ev eştalarını kaldracaını söyledi azına geleni sayarak kardeşimin evinde kalıyorum üzerime hiçbişey yok eşyalarda birer adet herhangibi sıkıntı olurmu bu olayı nasıl çözerim teşekkürler

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. Azarlayan hukuk bürolarına bu ara sık sık denk gelmekteyiz. Böyle bir durumda ses kaydınız varsa yaşadığınız yerdeki cumhuriyet başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca her eşyadan tek ve eşyaların değeri de çok pahalı değilse eve gelseler dahi birşey götüremezler. Yalnız dikkat edin size tüm eşyaların haczine muvafakat ediyorum tarzı birşey yazdırmasınlar.

 58. abdullah dedi ki:

  Yorumsayın avukatım benim bir kurum tarafından icraya verildim yaklaşık 8 ay önce sürekli bana anneme babama msj attılar arayıp borçlu olan benim arayacaksanız veya msj atacaksanız bana atın dememe rağmen tekrar bana anneme babama hatta konuyla hiç alakası olmayan amcamın kızına msj atıp aramışlar nerden buldularsa şimdi ben bu hukuk bürosuyla ilgili ne yapmam lazım yol gösterirmisiniz

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Merhaba Abdullah bey,.
   Bu konuda Mesaj ve arama kayıtlarını cumhuriyet savcılığına dilekçe ile verip şikayetçi olabilirsiniz.
   Ayrıca ilgili avukatı baroya da şikayet edebilirsiniz. Bunun için baronun resmi adresine bir dilekçe ile başvuru yapmalısınız.
   Cumhuriyet savcılığına giderken ise oturduğunuz yerdeki cumhuriyet savcılığına gidip şikayet etmelisiniz. Aramalar sonlanacaktır.

 59. Yunus dedi ki:

  Mehmet Bey Merhaba,
  Yaklaşık 4 yıl önce Türk Telekomdan internet aboneliği başlattım ve hemen bir hafta içinde aboneliği süperonline şirketine taşıdım. Süperonline şirketi aboneliği iptal etmenize gerek yok biz taşıma işlemi yapacağız dedi ve interneti bağladı, fakat taşıma işlemini hemen değil 3 ay sonra yapmış ve Türk Telekom da adıma 135 lira fatura çıkmış ve ben bu borcu ödememkte kararlıyım. Adıma bir araba var oturduğum ev ise eşimin adına ve devam eden banka kredisi bulunmaktadır. Bu tutar için haciz işlemi başlatılabilir mi, sürekli mesajlar gönderilmekte benden dönüş olmayınca eşime mesaj göndermeye başladılar. Konu hakkında ne yapabiliriz.
  Ödemek zorundamıyız.

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Benim bir avukat olarak size süreci uzatmanızı tavsiye etmem doğru olmaz. Fakat, internetiniz 3 ay sonra taşındıysa hizmeti kullandınız demektir. Yok hemen kendileri kurdu ama 3 ay sonra taşıdılar derseniz kullanmadığınız bir hizmetten ötürü para isteniyor demektir.
   1- Öncelikle Tüketici hakem heyetine başvurup böyle bir borcunuz olmadığının karara bağlanmasını isteyebilirsiniz.
   2- Hakkınızda takip yapılırsa takibe itiraz ederseniz takip durur. Alacaklı taraf alacağını kanıtlamak için 1 yıl içerisinde dava açma mecburiyetinde kalır. Tabi ki itirazınızı mutlaka tebliğ ettirin. Tutar 1 TL de olsa icra takibi başlatılabilir.

  1. Av. Mehmet dedi ki:

   Rica ederim. Avukatlık çakallık değil. Olmaması gerekir de zaten. Amacım milletin gözünde ki avukata bakış açısını düzeltmek. En azından farklı düşünenler için

   1. Merve dedi ki:

    Merhaba gittiğim bir güzellik merkeziyle sözleşme imzaladık gittiğim seansların ücretini ödedim fakat bir iki ay haber vererek gidemeyecegimi belirttim sonra tehdit mesajları alınca iptal ettirmek istedim bu sefer ücretin tamamıni odememi istediler sonra farklı avukatlar tarafından aranıp tehdit edildim ve onlara borcu ödeyemeyecegimi ve tebligatimi bekleyeceğim i söyledim bir ay sonra başka bir avukat beni aradı tehdit etti yine sonra ailemi aramışlar bunun suç olduğunu bildiğim için esime söyledim eşim hukuk bürosuna gitti ve uyardı onlar sonra aradılar icra dairesine verildiğini söylediler bugün elime polis merkezinden bir kağıt geldi belge büro amirliğine çağırıyorlar napmaliyim

   2. bestedalkilic35@hotmail.com dedi ki:

    Mehmet bey merhaba lütfen benide bildilendirir misiniz bundan 2 yıl önce bir güzellik merkezine kayıt yaptırdım 950 lira lazer epilasyon 50 lira peşin ödedim ya mevsiminde olduğumuz için bana kışın başlayın ödemeleride o zaman yaparsınız dediler sonra ben gebe olduğumu öğrendim ve tekrar giderek durumu anlattım sorun değil hakkınız burda saklı gebelikten sonra lazere gelebilirsiniz parayıda o zaman ödersiniz dediler anlaştık ara ara telefonuma Mesajlar geliyordu ödeme yapın diye aradım sordum ödeme yapmam gerekir mi diye sistem otomatik atıyor sorun yok dediler daha sonra hukuk bürosundan arandım meğer üzerinde kocaman sözleşme yazan benimde imza attığım kağıdın alt kısmı kambiyo senedi diye bi senet türüymüş hukuk Bürosu sürekli beni arayıp taciz etti ağlattı kötü konuştu hizmet almadığım halde benden 1900 lira para istediler hatta bunu birkaç saat içinde yatırın yoksa evinize haciz gelecek 5000 lira ödeyeceksiniz diye tehdit ettiler bende Çağlayan adliyesine gidip karşı dava açtım ama onlar hala aramaya devam ediyorlar evinizin üzerine haciz koydurduk diye bir hafta önce aramışlardı bugünde 2 aracınızın üzerine haciz koyduruyoruz haber vermek istedik diye aradılar bende maaşım var oraya işlem yapın dedim canımız nereye isterse oraya işlem yaparız dedi daha önce e devlette onların bana açtığı dava görülüyordu ama bugün baktık bize açtıkları dava görülmüyor e devlette ama benim onlara açtığım dava görülüyor ne olur bana bi yol gösterin ben bu davayı kaZanabilirmiyim yada kaybedersem çok paramı ödeyeceğim çünkü hukuk bürosundan arayan bayan kesin davayı kaybedeceksiniz çünkü senet imzaladınız dedi ve artı avukatlık parası arabaların masrafları evin haciz masrafları filan dedi uzun oldu kusura bakmayın cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

    1. Merhaba. Bu bahsettiğiniz dava ne davasıdır ?
     Ne zaman açtınız. Senet takibinde davayı 5 gün içinde açmanız gerekir. İcra mahkemesinde açmanız gerekir. İtiraz ederseniz yani doğru bir dava açarsanız bu davayı kazanmanız mümkün. 1900 lira 5000 olmaz. Avukatlık parası da 1130 TL dir. icraya konsa 2000 TL eder. evin ve arabanın haciz masrafı diye birşey yoktur. Ayrıntılı bilgi verebilirseniz o zaman daha net cevaplar verebilirim

    2. Sevinç dedi ki:

     Merhaba selam allah aşkına bizide bi konuda bilgilenrirebilirseniz çok sevinirim bizimde banka borcumuz var ve bizde aynı tehditler altındayız yok gökçe hukuk bürosundan yok finans hukuk bürosundan eşime gönderilen hakkınızda hapis cezası olacak smsler günde 12 yi aşan aramalar ben ayrı eşimin ayrı ve genç oğlum var onunda numarasını arıyolar sık sık ben gece 11 de bile aranıldığımı gördüm ya aile sükutumuzu huzrumuzu bozmayı bi kenara bırakın huzurumuz kalmadı ama özel avulata gidip ücret verebilecek durumda değiliz adliyede olan bürolara bu gelen sms ve aramalarla ekran görüntüsü göstererek suç duyurusunda bulunma hakkımız olurmu ve olursada adliyede bulunan barolarda olan avukatlara ödeme yapılmalımı yapabilecek durumda değiliz aile huzurumuzu bitirdiler yani ne olur benide bilgilendirebilirseniz oğluma gelen geçende tehditli sms yüzünden arabanın altına gidiyomuş az daha bisikletle yollarda araba parası veremdeiğinden

    3. Merhaba. Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazacağınız bir dilekçeyi adliyede doldurup Savcılığa verin. Olayı özetleyin gerisi gelecektir. Bu konuda yakın tarihte Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Dilekçe Örneği Paylaşacağım

   3. Aysel dedi ki:

    Bana bu gün 4, ay önce internet ten verdiğim bir ürünü 2 hafta beklemek rağmen adreste bulunamadim için kargo geri gitti bahanesi ile firma bin avukatı mesaj atıp taşınır taşımaz hesap daki Paraná varasiya icra işlemi yapılacağı yönünde mesaj aldım . numarayı arayinca adresine hic gelmeyen ürün için firmanın zararını istersem hemen ödemeli yoksa icraya verilcemi söyledi avukat ki sipariş verdiğim firma ne adi ne sanının kaydı varki kargo şirketi evde ben olmasam da yasli ninem ve engelli kardeşim parkinsondan evde çıkamayan babam var evde olunmaması imkânsız bende avukat hakkında şikayette bulundum