İcra Memuru haciz için eve geldiği zaman evde birisi yokken evde haciz yapılabilir mi ? Evde kimse yokken icra memuru çilingir ile kapıyı açıp eve girebilir mi ?

Aslında sorunun cevabı Tek kelime ile Evet. Fakat ayrıntıya da girelim.

Öncelikle Eve Haciz Gelir mi ? geçmiş yıllarda bir değişiklik oldu mu ? Sorusunun cevabını arayalım. Ev haczi ile alakalı olarak son değişiklik malumunuz üzere İcra ve İflas Kanunu 2012 yılında bir takım değişikliğe uğradı. Ev haczi ile alakalı en önemli madde de icra ve iflas kanunu’nun 82. maddesidir. 2012 yılından önce Eve haciz gelir mi diye sorsaydınız evet gelirdi. Peki ne yapabilirlerdi icra memurları ? Evde ne var ne yok ( hemen hemen ) Götürebiliyorlardı. İşte 2012 yılında yapılan değişiklik ile artık her eşyanın haczi mümkün değil. Evde nelerin haczedilip nelerin haczedilemeyeceği konusu tamamen spesifik olmakla birlikte en azından bir görüş oluşturması açısından bu konuda yazdığımız eve haciz gelir mi isimli konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eve Haciz Gelir !. 2020 yılı içerisinde bu konuda herhangi bir değişiklik olmadı. Eve gelen memurlar evde haciz yapabilir. Peki ya evde kimse yoksa?

İcra Memuru eve geldiğinde evde kimse yoksa ne olacak ?

Bu durumda icra memuru şayet alacaklının talebi varsa kapıyı çilingir ile açtırabilecek ve eve girip hacze kabil mal varsa haczedip kaldırma imkanı da olacaktır. Bu konuda hiç bir yasal engel yoktur. İcra dairesinden sizlere tebligat yapıldığı zaman zaten sizi eve haciz geleceği konusunda bir nevi uyarmış oluyor. Zaten tebligatın kelime anlamı da bildirimdir. Bundan sonra eve hacze gelindiği sırada icra memurunun sizi arayıp haber verme gibi bir mecburiyeti yoktur. Hatta icra memuru bu konuda sizi ararsa suç işlemiş sayılır. ( alacaklının araması başka icra memurunun araması başkadır. )

İcra Memurları çat kapı eve geldikleri zaman sizin evde olup olmamanız onlar için sorun olmaz. Sadece evde olmamanız biraz zaman kaybına sebep olacaktır. Özellikle büyükşehirler de çilingir bulmak hiç de zor değil. Kapınız KIRILMADAN açılır. ( bazı hukuk büroları gönderdikleri mesajda kapınız çilingirle kırılarak malların tamamı kaldırılacağı gibi saçma sapan ifadeler yer almaktadır) Kapınız çilingir ile açılır ve haciz bittikten sonra da tekrar kapatılır. Eve hacze gelindiği zaman evde kimse yoksa Alacaklının talebi de varsa icra memuru bu işi yapan çilingirlerden birini arayıp kapıyı açmasını isteyecektir. Çilingir tarafından açılan kapı haciz bittikten sonra da eski haline getirilir. Sizin evde olmamanız haczi engellemeyecektir. Çünkü borçlunun haciz sırasında hazır olması bir mecburiyet değildir. Hatta borçlu hazır olup kapıyı açmazsa bile icra memuru zorla kapıyı açtırabilir.

Bu konuda sormak istediklerinizi bize yorum bölümünden yada forumdan sorabilirsiniz.

Bu Yazıya  Kaç Puan verirsiniz?
0 / 5 5/ 4.43 Oy: 14

Puanınız: