Evde Yokken Haciz Yapılabilir mi ?

İcra Memuru haciz için eve geldiği zaman evde birisi yokken evde haciz yapılabilir mi ? Evde kimse yokken icra memuru çilingir ile kapıyı açıp eve girebilir mi ?

Aslında sorunun cevabı Tek kelime ile Evet. Fakat ayrıntıya da girelim.

Öncelikle Eve Haciz Gelir mi ? 2018 2019 yılında bir değişiklik oldu mu ? Sorusunun cevabını arayalım. Ev haczi ile alakalı olarak son değişiklik malumunuz üzere İcra ve İflas Kanunu 2012 yılında bir takım değişikliğe uğradı. Ev haczi ile alakalı en önemli madde de icra ve iflas kanunu’nun 82. maddesidir. 2012 yılından önce Eve haciz gelir mi diye sorsaydınız evet gelirdi. Peki ne yapabilirlerdi icra memurları ? Evde ne var ne yok ( hemen hemen ) Götürebiliyorlardı. İşte 2012 yılında yapılan değişiklik ile artık her eşyanın haczi mümkün değil. Evde nelerin haczedilip nelerin haczedilemeyeceği konusu tamamen spesifik olmakla birlikte en azından bir görüş oluşturması açısından bu konuda yazdığımız eve haciz gelir mi isimli konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eve Haciz Gelir !. 2018 yılı içerisinde bu konuda herhangi bir değişiklik olmadı. Eve gelen memurlar evde haciz yapabilir. Peki ya evde kimse yoksa?

İcra Memuru eve geldiğinde evde kimse yoksa ne olacak ?

Bu durumda icra memuru şayet alacaklının talebi varsa kapıyı çilingir ile açtırabilecek ve eve girip hacze kabil mal varsa haczedip kaldırma imkanı da olacaktır. Bu konuda hiç bir yasal engel yoktur. İcra dairesinden sizlere tebligat yapıldığı zaman zaten sizi eve haciz geleceği konusunda bir nevi uyarmış oluyor. Zaten tebligatın kelime anlamı da bildirimdir. Bundan sonra eve hacze gelindiği sırada icra memurunun sizi arayıp haber verme gibi bir mecburiyeti yoktur. Hatta icra memuru bu konuda sizi ararsa suç işlemiş sayılır. ( alacaklının araması başka icra memurunun araması başkadır. )

İcra Memurları çat kapı eve geldikleri zaman sizin evde olup olmamanız onlar için sorun olmaz. Sadece evde olmamanız biraz zaman kaybına sebep olacaktır. Özellikle büyükşehirler de çilingir bulmak hiç de zor değil. Kapınız KIRILMADAN açılır. ( bazı hukuk büroları gönderdikleri mesajda kapınız çilingirle kırılarak malların tamamı kaldırılacağı gibi saçma sapan ifadeler yer almaktadır) Kapınız çilingir ile açılır ve haciz bittikten sonra da tekrar kapatılır. Eve hacze gelindiği zaman evde kimse yoksa Alacaklının talebi de varsa icra memuru bu işi yapan çilingirlerden birini arayıp kapıyı açmasını isteyecektir. Çilingir tarafından açılan kapı haciz bittikten sonra da eski haline getirilir. Sizin evde olmamanız haczi engellemeyecektir. Çünkü borçlunun haciz sırasında hazır olması bir mecburiyet değildir. Hatta borçlu hazır olup kapıyı açmazsa bile icra memuru zorla kapıyı açtırabilir.

Bu konuda sormak istediklerinizi bize yorum bölümünden yada forumdan sorabilirsiniz.

Av. Mehmet Değirmenci yazdı 25 yazı

2012 Yılı Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Bölümü Mezunu olup, Son 6 yıldır kesintisiz her gün icra işi yapmaktadır. Evli ve 2 Çocuk babasıdır. İcra Hukuku, Tüketici hukuku, Aile Hukuku ve Ceza Hukuku uzmanlık alanıdır. Aydıner Arslan Hukuk Bürosunda Haciz Avukatı olarak çalışmaktadır.
mehmet@mehmetdegirmenci.com.tr Lütfen Mail yada yorum ile iletişime geçiniz. yorum yoluyla iletişime geçmeniz halinde daha hızlı cevap alabilirsiniz.

Evde Yokken Haciz Yapılabilir mi ?; hakkında 157 yorum var

  1. Mustafa dedi ki:

    Hocam merhabalar benim ev adresime tebligat gelmedigi halde hacze gelebilirler mi?tebligat isyerime de gelmis olabilir hatirlamiyorum cunku bayagi zaman oldu birde taahhutte bulunmustum icra dairesinde ama taahhutu ihlal ettim bu yuzden de evime hacze gelebilirler mi tesekkurler

  2. Ozan dedi ki:

    Hocam merak etiğim evde yoksun icra geldi çilingirle girildi. Evde her eşyadan 1 tane var. Tv bile eski tüplü. Evde soba doğalgaz hatı yok. Isınma klima, evde yokken girildiğinde. Klima Alıp Götürülürmü ve diğer eşyaşaları nasılsa evde itiraz edicek insan yok?

  3. Günes dedi ki:

    Abim. Borclu ama ev babamin adina bankaya borclu tel etmisler icraya gelcez diye abimle gorusmuyoruz bu sebeplerden dolayi yinede eve gelip girme ve esyalari haczetme hakları varmi icra memuruna karsi tavrimiz ne olmali bisey imzalamak istemezsek dogrumu yapmis oluruz simdiden cevap icin tsk ederim

  4. Hasan Hüseyin dedi ki:

    Merhaba Mehmet bey
    Babamın bankaya borcu var ve ödeyemedi ıssız oldugu icin. Eve haciz geleceğini söylediler. Babam annemle boşanıyor annem ayrı evde yaşıyor ve daha eşya paylasimi yapılmadı yani bazı eşyaların faturası annemin üstüne eve gelen hacizciler annemin üzerine olan hala borcu devam eden esyalari haczetme yetkileri var mı alabilirler mi onları ? Cevaplarsanız çok sevinirim .

  5. Taner dedi ki:

    Merhaba hocam 2 ayrı bankada haciz im var oturduğum ev abime ait dayalı döşeli bana kiraya vermiş aramızda kira sözleşmesi var ama noterde değil aramızda yaptık buna rağmen eşyalara haciz gelirmi
    Birde ben bu adreste ikametgahı mi alır başka yere verir isem yinede bu adrese haciz gelirmi

  6. Kaan dedi ki:

    Biz memleketeyken haciz memuru bizi aradı ve yarım saat içerisinde eve geleceklerini ve haciz işlemi başlayacağını söyledi bizimse yarım saatte oraya gelemiyeceğimizi söyledik o da bize çilingirle kapıyı açtıracağını söyledi biz yokken evde tek olan yaşam malzemelerini alabilirler mi??

  7. NİHAN dedi ki:

    sayın avukatım icra borcum ve icra alacagım var borcum 4.000 alacagım 40.000 benim sorum icra borcum icra alacagımdan düşülemezmi yanı mahsup edilemezmi birde dul yetim maaşı ve çocuk nafakası haczedilirmi

  8. Ekrem Ekin dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey,
    Eşimin kredi borçlarından dolayı haciz takibi var, birlikte yaşadığımız kiralık bir evimiz var. Evdeki tüm eşyaların faturaları ve kira sözleşmesi benim üzerime. İcraya gelinmiş fakat evde değildik herhangi bir kağıt bırakılmamış. E devletten tespit yapıldı şeklinde duruşma gözüküyor. Ben bu borçlardan haberim bile yoktu hatta bu anlamda evliliğimiz bile tehlikeye girdi. Şimdi bu eve gelip eşya haciz edebilirler mi ? Evde çalıştığım şirkete ait kullanımı bende olan demirbaşlar var bunları alabilirler mi? Evde değilsem kapıyı açtırabilirler mi ?
    Saygılarımla,

  9. Ali dedi ki:

    Merhaba mehmet bey, dun evime eski calistigim firmadan yaptigim bir trafik kazasindan dolayi icra islemine geldiler, ve evdeki led tv ve bulasik makinesini icra yapilabilir diyerek yediemin olarak birakip gittiler, sorum su bir daha geldiklerinde bu esyalari ve kardesimin sahsina ait yuzuk , altin vb ziynet esyalarini alabilirlermi?

    1. Evdeki tek tv sırf led tv olduğu için haczedilemez. Mahkemeye başvurursanız haciz kalkar. Ayrıca evet eve tekrar gelinmesi durumunda KADINA AİT OLDUĞU AÇIKÇA ANLAŞILANLAR DIŞINDAKİ kıymetli şeylere haciz konulabilir

  10. Ali dedi ki:

    Merhaba
    Bankaya kredi borcumdan dolayi esimin ikametine eve gelecekler benim ikametim farkli geldiklerinde evde olup olmamam onemlimi birde benim evde olmam mi daha iyi olmamam mi tesekurler

  11. Talip dedi ki:

    Sayın avukatım işyerim vardı kapattım ve toplam 5 bankaya 90 bin TL civarı borcum var ve 6 aydır ödeyemiyorum işe girsem bile alacağım maaş belli ödeyemeyeceğim borçlarımı kısa zamanda hepsi icralık olu ailemin evinde kalıyorum ve eşyaların hiçbiri bana ait değil eve haciz gelirse fazla olan eşyaları alırlar mı gene de

  12. Kurtulus dedi ki:

    Merhabalar
    Birisine kefil oldum ancak borc odenmedigi icin ocra takibi acildi?oncelikle kefil oldugum icin genese eve haciz memurlari gelirmi ? gelirse bebegim daha yeni oldu.Bebegimin odasinida alirlarmi?Birde borc benim oldugu icin esimin mallarina yada hesaplarina haciz gelirmi?

      1. Kurtuluş dedi ki:

        Hangi eşyaları haczedemezler? İcra memurları gelince direk eşyaları alıp götürüyorlar mı yoksa sadece fiyat belirleyip ödeme isteyebiliyorlar mı?

  13. Canan dedi ki:

    Merhabalar Mehmet bey benim banka borçum var ödeyemiyor şu an annemin evinde kalıyorum benim olmayan eşyalara el konula biliri mi eşimle ayrıyım ama resmen boşanmadım borçlarımı ödemiyorum

  14. Kurtulus dedi ki:

    Merhabalar
    icra memuru geldiginde direk esyalari alip goturuyorlarmi yoksa gelen memurlar esyalara deger biçip sonradan ucretimi teblig ediliyor.Ben esyalarim gitmeden onlarin teblig ettigi esyalarin ucretini odeyerek esyalar gitmedeb n
    alabilirmiyim?

  15. Yusuf dedi ki:

    Merhabalar,babam 5 yıl önce battı bankalara borcu var.oturduğu evi ve MERNİS adresini köye taşıdı battığı zamandaki evi ben satın aldım ,şimdi annem kardeşimle o evde kalıyor eşyaları da ben aldım,bu eve gelip eşyaları haczedebilirler mi?

  16. Neslihan dedi ki:

    2013 yılında evlenmeden önce ihtiyaç kredisi çekmiştim bankadan 30.000 tl icralik oldum suanki borç 70.000 olmuş bu süreçte kaç kere arayıp taksit yaparsanız ödeyelim dedik kabul etmediler şuan ne yapmamız gerekiyor

Cevap ver

Mail adresiniz paylaşılMAYACAK. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Bu sebeple takip etmenizde fayda vardır Yıldızlı alanlar zorunludur *