Destek

Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] işyeri haczi durumu  


Gönderiler: 1
 erhan
Misafir
Katılım : 9 ay önce

merhabalar. kendi adıma bir market işletiyorum.Kredilerim ve kartlarımdan dolayı icralık olma durumum var. Haciz memurları isyerime geldiklerinde  yasal olarak neleri alabilirler. Dolaplar firmalara ait. Bana ait olan sadece klima,bilgisayar ve barkot sistemi var. Bunlar da işimi devam ettirmem için gerekli olan aletler. Mal  olarak fazla bir malım yok borcun ancak yüzde 20 sini karşılar.Kısa dönemde borcumu ödeyecek gücüm yok.Lütfen bana yardımcı olun bu durumda benden ne alabilirler? tşk ederim..

1 Yanıt
Gönderiler: 8
Katılım : 2 sene önce

Merhaba.

İşyerleri için zorunlu eşya kavramı bulunmamaktadır. Bahsettiğiniz şey icra ve iflas kanununda yer alan " borçlunun geçimini sağlaması için gerekli alet erdavat" ibaresi işyerleri için uygulanmaz. Sizin işletmiş olduğunuz market, bir işletme olup markette ki bilgisayar klima vb şeyler geçiminizi sağlamanız için gerekli alet erdavat kavramına girmemektedir. Bu sebeple iş yerinde olan herşey haczedilebilir.

Dolapların başka firmalara ait olduğu konusunda çoğu avukat bilgi sahibi olsa da işyerinde yani borçlunun huzurunda bulunan herşey borçlunun sayılacağından bunların bile istihkaklı da olsa haczi mümkündür.

Cevap

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

İzin verilen maksimum dosya boyutu 10MB

 
Önizleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
Paylaş: