Destek

Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] İcra  


Gönderiler: 2
 Arif
Misafir
Katılım : 1 sene önce

Merhabalar. 2015 Yılında Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'ne sözleşmeden kaynaklanan sebepten dolayı şirkete dava açtım. Davayı 5 ay önce kazandım, şirkete icra başlatıldı. Fakat şirket Ticaret Odasında kayıtlı olmasına rağmen, şirket hâlâ aktif ve çalışmasına rağmen, şirketi kayıtlı olduğu adreste bulamadık. Şirket davayı kaybettiğini biliyor ve bildiği için de şirket kendini bulunamaz hale sokmuş ve hiçbir resmi kayıtlı adresi yok. Şirketin üstüne mal varlığı görünmüyor, bankalarda hiçbir şekilde çalıştığına da rastlanmadı. Kısaca şirket aktif olduğu halde ve aynı ismi kullanarak çalışmaya devam ettiği halde ben firmayı bulamıyorum ve icrayı başlatamıyorum, paramı alamıyorum bulamadığım için. Şirket sahibinin adı soyadı her şeyi var, fakat ben o şirket sahibine hiçbir şekilde dokunamıyorum, icra başlatamıyorum. Avukatımın bana diyor ki; Şirketin üstüne bir şey varsa alabiliriz, şirket sahibine dokunamayız diyor! Şimdi ben soruyorum, Limited şirketini yöneten şahsa ben neden dokunamıyorum? Şirket Ticaret Odasından kendini battı gösterse, ben paramı hiç alamıyorum! Yani ben tabelaya dava açmışım ve orayı yöneten adama dokunamıyorum! Bunun bir çaresi yok mudur? Böyle saçmalık olabilir mi? Şirket sahibi, bulunduğu mahallede işine devam ediyor, esnafa sorduğumda burada olduğunu da söylüyorlar ama şirketin adresini gizli tutuyorlar. Çünkü adresi bilsem direkt oraya icra yapacağım. Bu konu da lütfen bir çözüm, bir yol gösterebilecek biri yok mu? Ben o şirket sahibine nasıl dokunamıyorum anlamış değilim. Şirket sahibinin evi, arabası her şeyi var ama dokunamıyorum! Lütfen bu konuya bir çözüm. Teşekkürler.

5 Yanıt
Gönderiler: 8
Katılım : 2 sene önce

Merhaba. Mesajı geç cevapladığım için kusura bakmayın.

Avukatınız doğru söylemiş. Şahsa gidemezsiniz. Limited şirket borcu ayrı. Şahıs borcu ayrıdır. Alacaklı olduğunuz için aksini düşünmeniz normal. Fakat kanun da bu konuda bir açıklık yok. Elbette kötü niyetliler var. Sorun şu. Adam çalışıyor. Fakat siz adresini bulamıyorsunuz. Kısacası ticaret odasında kayıtlı adresinde değil ama bir başka adreste mutlaka çalışıyor. Örneğin; Vergi dairesinden iş yaptığı kişileri öğrenip müşteri gibi arayarak adresini bulmayı,

İcra için geldiğinizi söylemeyerek sora sora bulmayı deneyebilirsiniz. Zaten adamı bulduktan sonra işlettiği başka bir şirket de olsa haciz yapmanıza engel değildir. Kişinin tc kimlik bilgileri varsa yetkili olduğu firmaları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca google diye birşey var ki inanın mükemmel kolaylık. O kişiyi bir şekilde çıkarıp karşınıza koyuyor. Yardımcı olabileceğim konuda yazarsanız destek olmak isterim.

Fakat dediğiniz gibi kişinin şahsına gitme imkanınız yok. En fazla adamı bulup senet alırsanız o şekilde gidebilirsiniz.

Cevap
1 Cevap
 Arif
Misafir
Katılım : 1 sene önce

Gönderiler: 2

@admin

Merhabalar, öncelikle dönüşünüz için çok teşekkür ederim. 

Bu şahıs kötü niyetli maalesef, davayı kaybettiğini biliyor ve Ticaret Odasındaki adresinde bulunmuyor. Bu şahıs işlerine devam da ediyor, bulunduğu yere gidip araştırma bile yaptım ve o şahıs oralarda iş yapmaya devam ediyor. Sizin bana bahsettiğiniz gibi başkalarına arattım ama hiçbir şekilde adres bilgisini paylaşmıyor. Çünkü arandığını gayet iyi biliyor. Daha önceki bulunduğu adresin yanındaki esnafa sordum, soruşturdum. Onlar bile diyor bizden gizliyorlar diye ve bir depoları olduğunu ve oradan idare ettiklerini biliyorlar sadece. 

Avukatım TC bilgilerine sahip mi bilmiyorum, tek bildiğim şirkete ait sadece bir kişi var, başka kimse yok. Başka firma dediğiniz, yani aynı firma adı olmasa bile başka yer işletse haciz yapabilir miyim? Hem davayı ilk açtığım zamanlar iki ortak görünüyordu, ama sonrasında muhatap olduğum kişi o şirketin ortaklığında görünmüyordu, bu kişi için de bir şey yapamıyor muyum?

Mehmet Bey, çok soru soruyorum belki de kusuruma bakmayın ama, bu kişiden ciddi alacağım rakamlar var. O adam orada iş yapıyor ama ben dokunamıyorum bu çok saçma cidden. Affedersiniz ama ben ha sokaktaki ağaca dava açmışım ha bu adama. Çünkü hiçbir şey yapamıyorum o adama. Evi, arabası her şeyi var ama dokunamıyorum bu benim ağrıma gidiyor cidden. Bunun başka bir yolu yok mudur? Mesela ben bu davayı tekrar edip, şahısa çeviremiyor muyum? Bu bilgilere çok ihtiyacım var, çözüme çok ihtiyacım var. Tekrardan kusuruma bakmayın lütfen. Çünkü bu haciz konularında tecrübeli kişilere ihtiyacım var. Teşekkür ediyorum.

Cevap
Gönderiler: 8
Katılım : 2 sene önce

Merhaba tekrar.

Dava açtığınız zaman 2 yetkili varsa, sonrasında birisi ayrılıp aynı işi yapan bir başka firma kurmuşsa o firmayı bulduğunuz zaman haciz yapabilirsiniz. istihkaklı haciz.

Dava açtığınız zaman yetkili, ortak vs olup da daha sonra ayrılmış yada başka şirket açmış kim olursa olsun aynı işi yapıyorsa ve arada bağlantı varsa istihkaklı haciz yapabilirsiniz.

Her iki durumda da kişilerin evlerine hacze gitmeniz mümkün değil. İş yaptığı yeri bulmak sizin sorumluluğunuzda. Fakat avukatınız da mersis den ito gibi yerlerden şirketi yada şahsı sorgulayabilir. Elbette bir şekilde iş yaptığı kişiler var. Buna ulaşmak mümkün olsa gerek. Adamı bulduğunuz zaman iş yeri başkasının üstüne de olsa hacze engel bir durum yoktur.

Cevap
Gönderiler: 1
 Seda
Misafir
Katılım : 12 ay önce

Merhaba. Kızımın bellonoya 200 borcu vardı icralık olmuş. Avk. 650 diyor 37ci icra memurluğunda 455 cıkıyor. Ve eve geldiklerinde bu borç için ne alabilirler.

Cevap
Gönderiler: 8
Katılım : 2 sene önce

İcra dairesindeki kapak hesabı doğru ve geçerlidir. Güncel olduktan sonra onu ödemeniz yeterlidir. Ayrıca 500 TL için birşey alacaklarını zaten sanmıyorum.

Cevap

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

İzin verilen maksimum dosya boyutu 10MB

 
Önizleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
Paylaş: